Co warto zobaczyć w Weronie

Co warto zobaczyć w Weronie

Są takie miejsca we Włoszech, w których po prostu nie wypada nie być. Jednym  z nich jest z pewnością Werona, miasto znane każdemu, kto w czasach szkolnych zetknął się z Szekspirem i jego „Romeo i Julia”. To właśnie Werona, jedna z najbogatszych miejscowości w północnych Włoszech, była miejscem, w którym rozegrała się ta najsłynniejsza historia miłosna. Już choćby z tego powodu warto o Weronę zahaczyć, ale nie tylko z tego – jest to po prostu piękne, pełne zabytków i tętniące życiem miasto. Miałam okazję zwiedzić je dwukrotnie – raz w listopadzie i raz w lipcu i choć za drugim razem było upiornie gorąco i pełno ludzi, to i tak podobało mi się bardziej niż otulone listopadową mgłą. Zatem  co warto zobaczyć w Weronie?

  1. Arena

Mniejsza wersja Koloseum stoi sobie spokojnie w samym centrum miasta, więc z wierzchu obejrzy ją każdy turysta będący w Weronie. Ale! Warto wejść do środka, szczególnie jeśli jesteśmy w Weronie latem – wtedy w Arenie odbywają się spektakle teatralne i operowe oraz koncerty. Miałam to szczęście, że udało mi się obejrzeć w Arenie „Carmen” i choć nie jestem szczególną wielbicielką opery, to sama oprawa widowiska zrobiła na mnie niesamowite wrażenie! Niezwykła atmosfera jest juz wtedy, kiedy siedzi się na kamiennych ławkach (miło jest pomyśleć, że to te same kamienie, na których siedzieli starożytni Rzymianie i na pewno oglądali jakieś walki gladiatorów) i czeka na zmierzch: dopiero wtedy rozpoczyna się spektakl. Przy okazji mała rada: weźcie ze sobą poduszki, koce lub szale, żeby podłożyć sobie pod – za przeproszeniem – tyłki: nie tylko dlatego, że siedzenie na gołych kamieniach przed parę godzin nie należy do przyjemności, ale też dlatego, że owe kamienie przez cały boży dzień tkwią na słońcu i w końcu można na nich spokojnie usadzić jajko.

Arena z lotu ptaka. http://www.geticket.it/en_us/season/95-Festival-lirico-2017-arena-di-verona-opera-festival-2017-arena-verona-236.html

 

Na wpół ugotowana autorka przed Areną.

2. Dom Julii

Czy oglądaliście ten miły i przyjemny film „Listy do Julii” z Amandą Seyfried? Jeśli nie, warto go obejrzeć przed wyjazdem do Werony. Kluczową dla fabuły rolę gra tam Casa di Giulietta, dom Julii Kapulet: w jego murach zakochane dziewczyny z całego świata zostawiają miłosne liściki i prośby o porady sercowe. Oprócz tego można tam zobaczyć pomnik Giulietty (należy koniecznie dotknąć jej lewej piersi, to przynosi szczęście) oraz słynny balkon. Dla chętnych jest też zwiedzanie wnętrza domu, lecz nie byłam, więc nie powiem, czy warto.

Dom i posąg Giulii. http://www.verona.net/it/monumenti/casa_di_giulietta.html

Autorka i Julia. Jak widać po odzieniu, pora jest jesienna.

  1. Piazza delle Erbe

Uznany za jeden z najpiękniejszych placów w całych Włoszech, Piazza delle Erbe zachwyca niezwykłą atmosferą i wspaniałą architekturą. Plac zbudowany jest na ruinach dawnego forum rzymskiego. Warto zwrócić uwagę na piękne budynki i na fontannę w centrum placu (Fontana della Madonna di Verona) oraz słynne Capitello: marmurowa trybuna, na której rządzący miastem rozmawiali z ludem oraz na której eksponowano głowy przestępców skazanych na dekapitację (zupełnie jak w Grze o tron!). Piazza delle Erbe jest zawsze zatłoczony i tętniący życiem, pełno tam straganów z pamiątkami, owocami, warzywami i innymi rzeczami: jest to po prostu wielkie pulsujące serce Werony.

Piazza delle Erbe. https://www.yamgu.com/en/place/7332/piazza-delle-erbe-verona/

  1. Basilica di San Zeno

Jest nieco oddalona od centrum miasta, ale i tak zasługuje na wizytę i na zachwyt. Przepiękna romańska bazylika poświęcona jest ósmemu biskupowi miasta, San Zeno, który według  legendy zatrzymał wody Adygi w czasie wielkiej powodzi w 589 roku (a oprócz tego miał nawrócić na chrześcijaństwo całe miasto).Grób świętego po dziś dzień znajduje się w krypcie bazyliki. Kościół zachwyca przede wszystkim przepiękną marmurową fasadą i charakterystyczną romańską rozetą, zwaną „kołem fortuny” i przedstawiającą fazy ludzkiego życia. Wewnątrz natomiast należy koniecznie obejrzeć piękny tryptyk genialnego malarza Andrei Mantegni, Pala di San Zeno, z wizerunkiem Madonny z Dzieciątkiem pośrodku.

Bazylika San Zeno http://www.nozio.com/europe/italy/veneto/verona/destination_guides/basilica_di_san_zeno.htm

  1. Ponte Scagliero

Jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w Veronie to Most Scagliero, usytuowany w pobliżu Castelvecchio. Przepiękny, złożony z trzech ogromnych łuków, zbudowany został w XIV wieku z czerwonej cegły i ma 120 metrów długości. Ciekawostką jest fakt, że został zniszczony w 1945 roku przez wycofujące się z Włoch wojska niemieckie, odbudowano go jednak, i to z użyciem tych samych materiałów: wyłowiono po prostu z rzeki resztki starego mostu i na tej podstawie go zrekonstruowano. Most wygląda przepięknie, a  jeszcze piękniejszy jest widok, który się z niego rozciąga, szczególnie o zachodzie słońca.

Most Scagliero z lotu ptaka. https://cosafarea.it/verona/ponte-scaligero/

Oczywiście, to tylko przykłady miejsc, które warto zobaczyć w Weronie. Tak naprawdę jest ich o wiele wiele więcej! Co dopisalibyście do mojej listy?

fot. Katarzyna Kowalik

Aleksandra: kompletnie zwariowana na punkcie Włoch, włoskiego i wszystkiego, co się z włoskim łączy.