W 80 blogów dookoła świata: morze, seks i podwodne muzeum

W 80 blogów dookoła świata: morze, seks i podwodne muzeum

Drodzy Czytelnicy SPA,

Wakacje już za pasem, ale blogerki i blogerzy językowi nie ustają w wytężonej pracy  i przygotowali dla Was kolejny już cykl akcji „W 80 blogów dookoła świata”. Tym razem wybraliśmy temat „Jak spędzają wakacje mieszkańcy kraju X” i jak wiecie,  dziś punktualnie o 10 ukazały się na blogach wpisy na ten właśnie temat. Pod moim tekstem znajdziecie listę blogów biorących udział w akcji – zapraszam Was gorąco do lektury.

Jeśli chodzi o mnie, podeszłam do tematu nieco oryginalnie.  Współcześni  Włosi nie wydawali mi się ciekawi akurat pod tym kątem i postanowiłam skupić się na ich przodkach – na starożytnych Rzymianach. GDZIE oni jeździli na wakacje? Czy w ogóle jeździli?

a4

Pewnie, że jeździli, przynajmniej ci bogaci , imperatorzy, przedsiębiorcy, intelektualiści i w ogóle ówczesna elita. Jedną z ich wakacyjnych met  była Baia, miejscowość położona na wybrzeżu, około dwudziestu kilometrów na południe od Neapolu: wielu ze słynnych Rzymian (Marek Antoniusz, Juliusz Cezar, Lukullus, Cyceron, Neron) posiadało tam swoje wille z widokiem na morze. Baia oferowała przyjemny klimat, piękny krajobraz i przy okazji swój największy skarb: źródła termalne, a ponieważ w II wieku przed naszą erą zbudowano tam odpowiednie baseny do zażywania kąpieli, przyjemność była pełna. Dodatkową atrakcją Bai była możliwość miłosnych przeżyć: podobno jeździło się tam głównie po to, żeby uprawiać seks! Seneka nazywał nawet kurort „miastem zepsucia”, Cyceron „miejscem przyjemności, miłości i zdrady”, a łagodniejszy w opiniach Owidiusz wspominał, że jest to idealne miejsce do uprawiania miłości. Podobno nawet najbardziej cnotliwe i nieśmiałe niewiasty rozkwitały w cieple nadmorskiego słońca i wybuchały namiętnością. Co z pewnością sprawiało, że Baia, miejsce rozpusty i skandali, stawała się coraz bardziej popularna i przyciągała coraz więcej Rzymian. Nie chodziło zresztą tylko o skandale obyczajowe, Baia była bowiem świadkiem wielu innych wstrząsających wydarzeń: na przykład właśnie w swojej nadmorskiej willi w Bai Neron zamordował swoją matkę Agryppinę.

a2

Baia istnieje do dzisiaj, choć w nietypowej formie: na skutek ruchów skorupy ziemskiej i aktywności wulkanów, znalazła się kilka metrów pod wodą i jest dzisiaj oazą nie tyle dla spragnionych uciech cielesnych, co dla nurków i archeologów. Pod wodą można zobaczyć zachowane w dużym stopniu budowle: części willi, główną ulicę  miasteczka, kompleks basenów termalnych, marmurowe posągi, mozaiki i tak dalej. Ten niezwykły, podwodny park archeologiczny można zobaczyć bez większych przeszkód: z maską i butlą do nurkowania albo specjalną łodzią z częściowo oszklonym dnem, przez które widać zatopione skarby.

a1

Przyznajcie, że ta opowieść o zatopionym starożytnym kurorcie, „włoskiej Atlantydzie”,  jak czasem nazywa jest Baia, jest fascynująca… według mnie bardziej niż jakiekolwiek współczesne wakacje!

a3

1

2

3

Lista blogów biorących udział w akcji:

Francja:

Francuskie i inne notatki Niki – Francuzi na wakacjach

Blog o Francji, Francuzach i języku francuskim : Wakacje a la francaise

Love For France – Wakacje w Alzacji i kalendarz pełen niespodzianek

 

Gruzja: 

Gruzja okiem nieobiektywnym – Wakacje po gruzińsku  

Hiszpania:

Hiszpański na luzie – Co Hiszpanie robią w lecie? Bycze rozrywki

Kirgistan:

O języku kirgiskim po polsku – Kirgiskie morze 

Niemcy:

Niemiecki po ludzku – 

Niemiecka Sofa – Niemieckie wakacje w idiomach

Językowy Precel – Niemieckie wakacje

Norwegia:

Pat i Norway – Jak Norwegowie spędzają wakacje: 

 

Rosja:

Rosyjskie Śniadanie  W te wakacje nikt nie wypoczął

Stany Zjednoczone Gdzie Amerykanie jeżdżą na wakacje? 

Specyfika języka – Amerykanin na wakacjach 

 

Szwecja:

 Szwecjoblog: Jak Szwedzi spędzają wakacje – 

Wielka Brytania: 

Angielski c2 – Wakacje Brytyjczyków – dawniej i dziś –

Learn English Śpiewająco – Co robi Brytyjczyk na wakacjach?

 

Włochy: 

Włochy by obserwatore – “Włoch na wakacjach” 

Italiachemeraviglia –  Wakacje all’italiana 

Primo Cappuccino – Dlaczego sierpień to najgorszy czas na włoskie wakacje? – 

Aleksandra: kompletnie zwariowana na punkcie Włoch, włoskiego i wszystkiego, co się z włoskim łączy.