Najpiękniejsze kościoły w Rzymie

Najpiękniejsze kościoły w Rzymie

Rzym, kolebka chrześcijaństwa i najpiękniejsze dla mnie miasto na świecie, wypełnione jest kościołami. Małe i duże, kapiące złotem i skromne, kapliczki i bazyliki wyrastają wręcz na każdym rogu, na każdym placu. Jak z tej ogromnej liczby (jest ich blisko tysiąc w całym mieście) wybrać te najpiękniejsze kościoły w Rzymie, takie, które trzeba zobaczyć? Przedstawiam Wam mój ranking.

 

  1. Bazylika Świętego Piotra

Chyba nie ma zaskoczenia. Siedziba papieża, zbudowana w miejscu kaźni świętego Piotra, jest drugim co do wielkości kościołem na świecie, a do jej powstania przyłożyli rękę najwięksi mistrzowie renesansu, od Michała Anioła przez Rafaela aż po Gianlorenzo Berniniego. Monumentalna, wspaniała, bogata budowla wyładowana po brzegi zabytkami, pełna legend, zagadek i sekretów – miejsce, które absolutnie trzeba zobaczyć.

  1. Bazylika Świętego Pawła za Murami

Położona w pewnym oddaleniu od tętniącego życiem centrum miasta, została zbudowana w IV wieku naszej ery, w miejscu męczeńskiej śmierci świętego Pawła. W XIX wieku wybuchł w niej pożar, który uszkodził znaczną część kościoła – udało się go jednak odbudować. Choć jest niemal równie ogromna jak Bazylika Świętego Piotra, nie robi aż tak przytłaczającego wrażenia. Ciekawostką jest fakt, że na ścianach naw znajduje się kolekcja medalionów przedstawiających wszystkich dotychczasowych papieży, począwszy od Piotra, a skończywszy na Franciszku. Legenda mówi, że gdy na ścianie zabraknie miejsca na kolejne medaliony, nastąpi koniec świata.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Bazylika_%C5%9Bw._Paw%C5%82a_za_Murami

  1. Santa Maria del Popolo

Kościół, do którego wielokrotnie próbowałam się dostać i udało mi się dopiero za moim dziewiątym (!) pobytem w Rzymie, została wzniesiona w miejscu pochówku Nerona i jest pierwszym rzymskim kościołem w stylu renesansowym. Wart odwiedzenia ze względu na istne cuda w środku: dwa obrazy mistrza Caravaggia, freski sufitowe Pinturicchiego i przede wszystkim wspaniałą kaplicę Chigich ze słynną rzeźbą Berniniego “Habakuk i Anioł” (posąg ten odgrywał znaczącą rolę w filmie “Anioły i demony”

https://civitavecchia.portmobility.it/en/basilica-santa-maria-del-popolo-rome

  1. Bazylika Matki Bożej Anielskiej i Męczenników (Santa Maria degli Angeli e dei Martiri)

Niezwykły, fascynujący kościół wznosi się przy jednym z moim ulubionych placów, Piazza della Repubblica, na ruinach term Dioklecjana, i niesamowicie wręcz komponuje się z antycznymi ruinami. Autorem projektu był sam Michał Anioł, ale znajdziemy tam i polski akcent – drzwi do bazyliki zostały ozdobione rzeźbami polskiego rzeźbiarza Igora Mitoraja.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Bazylika_Matki_Bo%C5%BCej_Anielskiej_i_M%C4%99czennik%C3%B3w

  1. Bazylika Najświętszej Maryi Panny na Zatybrzu (Santa Maria in Trastevere)

Bazylika znajdująca się dzielnicy artystów, na Zatybrzu, jest jedną z najstarszych świątyń w Rzymie, wybudowano ją w III wieku, a obecny wygląd zawdzięcza rekonstrukcjom z XII wieku (nawiasem mówiąc, wykorzystano do tego materiał z Term Karakalli). Podobno to tu po raz pierwszy jawnie odbyła się msza święta. Warto zachwycić się pięknymi mozaikami – te na posadzce pochodzą z XI wieku, te na fasadzie ukazują sceny z życia Maryi.

https://en.wikipedia.org/wiki/Santa_Maria_in_Trastevere

  1. Bazylika Matki Bożej Większej  (Santa Maria Maggiore)

Zbudowaną ją w miejscu, gdzie w sierpniu 352 roku… padał śnieg, co papież Liberiusz odczytał jako nakaz wybudowania świątyni, stąd nazywana jest niekiedy Bazyliką Matki Bożej Śnieżnej. We wnętrzu można podziwiać między innymi piękne mozaiki, sufit ozdobiony liśćmi ze złota, które przywiózł podobno Krzysztof Kolumb, relikwie żłóbka Jezusa i grobowiec Berniniego.

  1. Santa Maria sopra Minerva

W mieście, w którym dominuje tak całkowicie styl barokowy, Santa Maria sopra Minerva wyróżnia się gotyckim stylem. Kościół zbudowano na miejscu dawnej świątyni ku czci Minervy, zaś na placu przed kościołem wznosi się charakterystyczna budowla słonia, autorstwa Berniniego. Wewnątrz można podziwiać dzieła Michała Anioła i Filippino Lippiego oraz grobowiec patronki Włoch, świętej Katarzyny Sieneńskiej.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Bazylika_Santa_Maria_sopra_Minerva

  1. Santa Sabina

Kościół ten, położony na Awentynie, z dala od gwaru miasta, jest przykładem doskonale zachowanej świątyni wczesnochrześcijańskiej. Zbudowana nad grobem świętej Sabiny, rzymskiej męczennicy, zachwyca surowością i prostotą. Warto zwrócić uwagę na piękny portal, ozdobiony płaskorzeźbami, które przedstawiają Ukrzyżowanie. Ciekawostka: przed kościołem świętej Sabiny znajduje się drzewko pomarańczowe, które według legend zrodziło się z pierwszej pomarańczy w Rzymie, przywiezionej przez świętego Dominika.

https://sv.wikipedia.org/wiki/Santa_Sabina

  1. Pantheon

Niewielu może wie, że Pantheon, dawna świątynia pogańska, została chrześcijańską bazyliką w VII wieku i jest do dziś przykładem doskonałej architektury starożytnego Rzymu. Największy zachwyt budzi oczywiście imponująca kopuła z otworem w środku (oculusem) o średnicy blisko 8 metrów), który jest zarazem jedynym w kościele źródłem światła. Wewnątrz pochowany jest m.in. król Vittorio Emanuele II.

  1. Bazylika świętego Jana na Lateranie

Zbudowana na terenie dawnych koszar, bazylika poświęcona św.Janowi Chrzcicielowi oraz św.Janowi Ewangeliście, przez wiele lat była główną siedzibą papieży. Obecny wygląd zawdzięczamy Francesco Borrominiemu. Niezwykle bogata, zachwycająca bazylika stoi tuż obok skromnej kaplicy San Lorenzo – w niej zaś znajdują się Święte Schody, zabrane z domu Poncjusza Piłata, po których stąpał Jezus, gdy szedł przed jego oblicze. Schody zostały przywiezione do Rzymu przez świętą Helenę, zaś można po nich wchodzić wyłącznie na kolanach.

 

Taka jest to moja dziesiątka, a powiem Wam, że nie było łatwo ją stworzyć! Może macie inne pomysły, jakie są najpiękniejsze kościoły w Rzymie? Jeśli szczególnie zachwyca Was jakiś kościół, koniecznie dajcie mi znać w komentarzu.

 

Aleksandra: kompletnie zwariowana na punkcie Włoch, włoskiego i wszystkiego, co się z włoskim łączy.