Najczystsze plaże we Włoszech

Najczystsze plaże we Włoszech

Drodzy Czytelnicy,

Zapewne niejeden (i niejedna) z Was wybiera się w tym roku na wakacje do Włoch. I zapewne większosć z tej grupy planuje spędzić nieco czasu na plażach. I tu rodzi się pytanie: jaką plażę wybrać? Jakie są najczystsze plaże we Włoszech? Plaż we Włoszech jest blisko pięć tysięcy, więc trudno by doradzić coś konkretnego, ale warto przynajmniej sprawdzić, gdzie plaże są najładniejsze i najczystsze, które otrzymały bandiera blu?

Plaża w Anzio, Lazio. http://www.elle.it/lifestyle/viaggi/news/g1416188/spiagge-italia-bandiera-blu-2017/

Bandiera blu (niebieska flaga) to swoisty certyfikat jakości i czystości, przyznawany przez FEE (Fondazione per l’Educazione Ambientale), organizację ekologiczną z siedzibą w Danii. Kryteria przyznawania oznaczenia są jasne: przede wszystkim czystość wody, ale także infrastruktura: ilość śmietników, ścieżki rowerowe, zagospodarowanie terenów zielonych itp.

Spiaggia dell’Arco Magno, Calabria. https://www.skyscanner.it/notizie/spiagge-piu-belle-ditalia-2017

W tegorocznym zestawieniu najczystszych plaż pojawiły się 342 miejscowości (zatem mniej niż 10% wszystkich włoskich plaż), a ranking bezapelacyjnie wygrywa Liguria, przepiękny region położony w zachodniej części Włoch, w którym aż 27 plaż otrzymało bandierę blu, na czele oczywiście ze słynnym kurortem Portofino.  Warto w tym regionie polecić także takie plaże jak Finale Ligure, Scogliera Pagana, Punta Pedale, Loano i wiele innych.

Plaża w Livorno. http://www.elle.it/lifestyle/viaggi/news/g1416188/spiagge-italia-bandiera-blu-2017/

Na drugim miejscu plasuje się Toskania z 19 plażami, na których powiewa bandiera blu. Szczególnie dobrze wypada tu Grossetto i plaże Marina di Grossetto, Fumara i Principina a Mare, a także Follonica, Livorno i Viareggio – klasyka, można powiedzieć. Trzecie miejsce zajmuje Marche – chlubi się 17 plażami z niebieską flagą, z których portal Skyscanner poleca szczególnie Fiorenzuola di Focara, zaś Elle – plażę Sirolo.

Plaża w Sirolo http://www.elle.it/lifestyle/viaggi/news/g1416188/spiagge-italia-bandiera-blu-2017/

Oczywiście nie możemy zapominać o wyspach: zarówno Sardynia, jak i Sycylia mogą pochwalić się licznymi bandiera blu i mnóstwem przepięknych plaż z krystaliczną wodą i złocistym piaskiem. Wśród najpiękniejszych skarbów Sardynii warto wymienić Isola di Caprera, Cala di Gabbiani, Cala Cipolla, Cala Luna,  zaś wśród plaż sycylijskich: Tonnarella dell’Uzzo, Area Marina Protetta del Plemmirio i Spiaggia di Capo Graziano. Oczywiście to tylko przykłady!

 

Cala Gabbiani, Sardynia https://www.skyscanner.it/notizie/spiagge-piu-belle-ditalia-2017

Plaża w archipelagu Eolie, Sycylia. https://www.skyscanner.it/notizie/spiagge-piu-belle-ditalia-2017

Ja w tym roku stawiam na Toskanię, może na Grossetto, a wy, dokąd się wybieracie? Upewnijcie się najpierw, że wasza wybrana plaża ma bandierę blu!

 

https://www.skyscanner.it/notizie/spiagge-piu-belle-ditalia-2017

http://www.elle.it/lifestyle/viaggi/news/g1416188/spiagge-italia-bandiera-blu-2017/

http://viaggi.corriere.it/viaggi/eventi-news/bandiere-blu-2017-migliori-spiagge-italia/?refresh_ce-cp

Aleksandra: kompletnie zwariowana na punkcie Włoch, włoskiego i wszystkiego, co się z włoskim łączy.