Duety do mety, czyli 5 najlepszych włoskich duetów

Duety do mety, czyli 5 najlepszych włoskich duetów

Witajcie,

Dziś post muzyczny. Nie wiem, jak wy,ale ja bardzo lubię piosenki śpiewane w duetach i dlatego chciałam Wam zaprezentować cztery duety, które moim zdaniem trzeba znać! Zapewne większość nazwisk coś Wam mówi, ale może akurat tych piosenek nie znacie?

  1. Francesco Renga & Alessandra Amoroso, L’amore altrove. Śliczna, choć smutna piosenka to stosunkowo nowe odkrycie: ukazała się na płycie Rengi  zatytułowanej Tempo reale w styczniu 2015. Zarówno Renga, jak i Amoroso to dość znane nazwiska: on jest aktywny od połowy lat osiemdziesiątych (!), ona od 2009. Bezwzględnie jedna z moich ulubionych i bardzo emocjonujących piosenek

 

1

Francesco Renga i Alessandra Amoroso. http://www.adnkronos.com

2.Nek&Laura Pausini, Sei solo tu. Laury Pausini zapewne nie trzeba nikomu przedstawiać… od lat robi wielką karierę, chyba największą ze wszystkich włoskich wokalistek. Nek lata największej popularności ma już za sobą: szczyt osiągnął pod koniec lat 90. wraz z hitową piosenką Laura non c’è, ale nadal jest aktywny zawodowo. Co ciekawe, zarówno Pausini, jak i Nek są laureatami Festiwalu w San Remo: ona wygrała w 1993 swoją słynną piosenką La solitudine, on cztery lata później wspomnianą Laura non c’è. Od tego czasu Nek i Pausini współpracowali ze sobą kilkakrotnie, ale moim zdaniem najbardziej udanym efektem ich współpracy jest właśnie romantyczna ballada Sei solo tu.

 

2

Laura Pausini i Nek: scena z teledysku.https://it.wikipedia.org/wiki/Sei_solo_tu

3. Loredana Bertè&Gigi Alessio, Respirare. Chyba najbardziej energetyczna z prezentowanych tu piosenek odniosła szalony sukces na Festiwalu w San Remo w 2012, choć w pewnym momencie została wyeliminowana z rozgrywek  (została opublikowana przed festiwalem na facebooku Alessiego, co jest sprzeczne z regułami). Zarówno Berté, jak i Alessio to uznani artyści, choć Berté ostatnio zwraca większą uwagą swoim zamiłowaniem do operacji plastycznych niż do muzyki. Piosenka wpada w ucho i moim zdaniem jest świetna!

3

Gigi Alessio i Loredana Berte.http://4lyrics.eu/national-final/gigi-dalessio-loredana-berte-respirare/

 

4. Andrea Bocelli&Giorgia Vivo per lei. Oczywiście Bocelliego nie trzeba przedstawiać, niewidomy śpiewak od lat jest zasłużoną gwiazdą na arenie światowej. Vivo per lei, jeden ze swoich największych hitów, wykonywał w bardzo różnych duetach, ale ten z Giorgią jest moim zdaniem najbardziej udany. Sama Giorgia jest również dość znana we Włoszech, Hiszpanii i krajach Ameryki Łacińskiej.

4

Giorgia i Andrea Bocelli.http://liberinvolo.blogspot.it/

 

5. Tiziano Ferro &Laura Pausini, Non me lo so spiegare. Kolejne gwiazdorskie nazwiska na naszej liście. Ferro jest popularny od końca lat dziewięćdziesiątych, o Pausini – już wiecie. Uwielbiam tę piosenkę z klimatycznym teledyskiem, choć muszę przyznać, że jej przesłanie jest dla mnie zagadką. Ale co to szkodzi!

5

Laura Pausini i Tiziano Ferro. http://networkinprogress.com/laura-pausini-ft-tiziano-ferro-non-me-lo-so-spiegare-music-video/

 

A Wy, jakie macie ulubione włoskie duety?

Aleksandra: kompletnie zwariowana na punkcie Włoch, włoskiego i wszystkiego, co się z włoskim łączy.