Bardzo tłusty karnawał

Bardzo tłusty karnawał

Drodzy Czytelnicy SPA,

Pozostajemy nadal w radosnym temacie karnawału, ale tym razem zajmiemy się najprzyjemniejszą dla każdego Włocha częścią imprezy – jedzeniem. Karnawał to czas wszelakiej obfitości i rzecz jasna, żadne diety nie wchodzą w rachubę.

Co się jada w karnawale? Same tłuste pyszności, na przykład Chiacchiere di Carnevale (znane też pod wieloma innymi nazwami, w zależności od regionu)rodzaj naszych faworków, tyle, że z dodatkiem alkoholu (najczęściej grappy, ale można dodawać także inne rodzaje), smażonych na bardzo głębokim tłuszczu i obficie posypanych cukrem pudrem. W wersji zdrowszej i bardziej dietetycznej można je również upiec w piekarniku, ale w końcu to  karnawał.

slodycze1

Innym przysmakiem są fritelle: jest to produkt typowo wenecki, będący przez wiele lat wizytówką Wenecji: w istocie mogły być wypiekane nie przez zwykłych piekarzy, ale tylko przez specjalistów zwanych „ fritoleri”. Przygotowywane z ciasta drożdżowego i smażone rzecz jasna w głębokim tłuszczu, fritelle przypominają małe pączuszki, z różnymi nadzieniami: od ricotty, pistacji i rodzynek poprzez owoce i konfiturę jabłkową, aż do farszu na słono: z karczochami lub cykorią. Lżejsza wersja fritelli to fritole: najczęściej są z rodzynkami.

Frittelle_di_carnevale

Siostrami fritellicastagnole: to również małe, miękkie kuleczki, przygotowywane z ciasta drożdżowego, lecz z mniejszej ilości mąki, za to z dodatkiem skórki z cytryny, wina, a czasem również miodu. Castagnole mogą być bez nadzienia lub nadziewane śmietaną albo crema pasticcera. Ostatnio modne jest pieczenie ich w piekarniku zamiast smażenia.

castagnole

W regionie Marche tradycyjnie jada się arancini dolci, wyrabiane z ciasta na bazie mąki, jajek, cukru, mleka i masła, z dodatkiem sporej ilości skórki cytrynowej i miodu. Arancini mają charakterystyczny kształt zawijasków i podobno są bardzo smaczne, acz kaloryczne tak samo jak inne karnawałowe smakołyki.

arancini-640

Wszystko to takie pyszne… Tylko niestety idzie w biodra. Ale zawsze można wybrać się na jakąś karnawałową festę: odrobina tańca na pewno pomoże nam szybko spalić te dodatkowe kalorie. 

Które z tych pyszności wydają się Wam najsmaczniejsze?

 Źródła:

http://it.wikipedia.org/wiki/Dolci_carnevaleschi

http://www.buttalapasta.it/s/ricette-carnevale/

http://www.partecipiamo.it/carnevale/ricette.html

 

Aleksandra: kompletnie zwariowana na punkcie Włoch, włoskiego i wszystkiego, co się z włoskim łączy.