Życie i śmierć Gianniego Versace

Życie i śmierć Gianniego Versace

Każdy, kto choć odrobinę interesuje się włoską modą, zna z pewnością nazwisko Versace. Ostatnio jest jednak kojarzone raczej z ofiarą operacji plastycznych, Donatellą Versace, a nie twórcą marki – kreatorem mody i wizjonerem, Giannim Versace.

Gianni Versace. https://www.highsnobiety.com/2016/07/14/versace-murder/

Sama interesowałam się Versace raczej marginesowo: zawsze bardzo lubiłam księżną Dianę, a on był jednym z jej ulubionych projektantów. Zresztą ich relacje były bliższe: Diana nie tylko nosiła jego sukienki, ale też była z nim zaprzyjaźniona, więcej: oboje zginęli zaledwie parę tygodni jedno po drugim, oboje niespodziewanie, oboje tragicznie, oboje u szczytu popularności i sławy. Księżna zmarła w wyniku wypadku samochodowego w Paryżu, zaś Versace zginął z ręki szaleńca przed swoją willą w Miami.

Osoby zainteresowane bliżej śmiercią projektanta i  osobą jego zabójcy odsyłam na Youtube, na kanał Stanowo.com (mój ukochany kanał na yt), gdzie można znaleźć film “Obsesja Andrew Cunanana”. Autorka kanału, Jaśmin, drobiazgowo opisuje okoliczności śmierci Versacego oraz jego mordercę. To właśnie ten film skłonił mnie do zajęcia się bliżej osobą Gianniego Versace, jego życiem i karierą.

Gianni urodził się 2 grudnia 1946 roku w Reggio Calabria, w samym sercu Calabrii, regionu rolniczego i choć ubogiego, to obfitującego w przepiękne krajobrazy. Można rzec, że miłość do ubrań wyssał z mlekiem matki: pani Francesca Versace była krawcową i malutki Gianni spędzał mnóstwo czasu w jej pracowni i sklepie, szyjąc ubranka najpierw dla lalek, a potem dla młodszej siostry – Donatelli. Od początku wykazywał w tym kierunku nieprzeciętny talent, pierwszą sukienkę uszył mając zaledwie 9 lat! Wczesne projekty sprzedawał w butiku matki.

W 1972 roku Gianni Versace przeniósł się do Mediolanu, który wyrastał na światową stolicę mody i oznaczenia Made in Italy, robiącego wówczas karierę. Najpierw projektował dla różnych większych marek, za każdym razem odnosząc sukces, zaś w 1976 roku wraz z bratem Santo Versace stworzył własną markę i zaprezentował pierwszą własną kolekcję. Stopniowo dom mody Versace rozwijał się, produkując także akcesoria, produkty do makijażu i perfumy, zostały także otwarte tańsze linie odzieży, Versus i Versus Jeans.

Od lewej: Santo, Gianni, Donatella Versace.https://www.mcelegance.com/gianni-versace/

Głównym skarbem Versace był jednak sam Gianni Versace, projektant o ogromnej fantazji, kreatywności i zmyśle marketingowym. To na jego pokazach zaczęły pokazywać się dziewczyny, które stały się najsłynniejszymi modelkami tamtych lat: Claudia Schiffer, Naomi Campbell, Christy Turlington, Cindy Crawford czy Linda Evangelista. Projekty Versacego były śmiałe, wyzywające, rzucające się w oczy, oryginalne, wyjątkowe, awangardowe, zaś pokazy mody to prawdziwe show, jakich dotychczas świat mody nie  widział. Kobieta ubrana przez Gianniego nie mogła bać się uwodzić: przykładem może być suknia Elizabeth Hurley, ówczesnej seksbomby i narzeczonej Hugh Granta, ubranej w suknię trzymającą się na agrafkach! Kampanie reklamowe Versace emanowały seksem i bombardowały kolorami, były szalone, niezwykłe, krzykliwe. Projektant ubierał największe gwiazdy ówczesnego kina i muzyki: Liz Taylor, Joan Collins, Eltona Johna, Sylvestra Stallone.

Pokaz Versace. https://www.wmagazine.com/story/supermodels-reunion-gianni-versace-tribute-naomi-campbell-cindy-crawford

Największe gwiazdy Versace. http://gevrilgroup.com/versace/world-of-versace-fashion-house/

Projektant i jego modelki. https://hornetapp.com/stories/gianni-versace/

Miał też jednak swoją drugą naturę: projektował kostiumy teatralne i operowe, a w połowie lat 90. zmienił gwałtownie styl. Jego projekty zaczęły odpowiadać modzie tamtych lat: były proste, gładkie, pozbawione ozdób, a mimo to seksowne i doskonale podkreślające figurę. Wtedy to jego ubrania zaczęła nosić księżna Diana, ikona mody i stylu. Kreator uszył dla niej między innymi jasnoróżowy kostium z krótkimi rękawkami, który nosiła w Argentynie, prostą białą sukienkę z dużym dekoltem, którą założyła na koncert Pavarottiego oraz przepiękną turkusową suknię na jedno ramię, w której zadała szyku w czasie wizyty w Sydney.

Diana w sukniach Versace. http://dianaslegacy.com/blog/

Diana w wysadzanej akwamarynami sukni Versace na okładce Harper’s Bazaar. https://www.glamour.com/story/princess-diana-versace-dress-sold

Życie prywatne Versace było zadziwiająco uporządkowane. Był zdeklarowanym gejem, i to w czasach, kiedy przyznanie się do homoseksualizmu wymagało nie lada odwagi. Od 1982 roku był w szczęśliwym związku z byłym modelem Antonio Di Amico. Obaj lubili wystawne, luksusowe życie, zabawę, otaczanie się celebrytami. W którymś momencie zdecydowali  się na przeprowadzkę na Florydę: kupili piękną willę w ścisłym centrum Miami, w pobliżu barów, klubów, sklepów i dyskotek. Wtedy to zaczęły krążyć pogłoski, jakoby Versace nie czuł się bezpiecznie we Włoszech z powodu mafii,z którą rzekomo miały go łączyć brudne interesy.

Gianni i Antonio Di Amico. https://www.theguardian.com/tv-and-radio/2017/jul/29/gianni-versace-murder-lover-slams-american-crime-story-ridiculous

15 lipca 1997 roku Gianni wyszedł z domu do kiosku. Gdy wracał, został zastrzelony przez Andrew Cunanana, i zmarł w karetce.

Motywy zabójstwa nie są do końca jasne. Cunanan, człowiek o niezbyt chlubnej przeszłości (męska prostytutka,kłamca i naciągacz, drobny narkotykowy diler, spragniony pieniędzy, sławy i luksusu) zabił przed Versace aż cztery osoby. Dlaczego jednak właśnie projektant stanął na celowniku szaleńca? Być może morderca sądził, że w ten sposób zaspokoi swoje patologiczne pragnienie bycia sławnym? Niektóre teorie mówią, że Gianniego dopadła zemsta mafii (zwolennikiem tej teorii jest Antonio Di Amico, który w 2015 roku wyznał, że Versace miał długi u ‘Ndraghety) -tym bardziej, że na miejscu zbrodni znaleziono zastrzeloną białą gołębicę, a podrzucanie martwych zwierząt jest bardzo w stylu mafijnych zabójców. Wydaje się jednak mało prawdopodobne, by Cunanan był człowiekiem mafii. Prawdziwych przyczyn z pewnością nigdy nie poznamy – morderca uciekł z Miami i ukrywał się przed policją, a gdy w końcu go znaleziono, popełnił samobójstwo, nie zostawiając żadnych wyjaśnień.

Willa w Miami. https://archirama.muratorplus.pl/lifestyle/willa-versace-w-miami-sprzedana-zgadnijcie-ile-kosztowala,70_2633.html#

Świat mody pogrążył się w żałobie. Na pogrzebie Gianniego w mediolańskiej katedrze oprócz rodziny pojawiły się największe gwiazdy: Sting, Elton John (zaśpiewali a cappella w duecie psalm żałobny), Tom Cruise, Carla Bruni, Karl Lagerfeld, Naomi Campbell oraz oczywiście księżna Diana, której zostało zaledwie sześć tygodni życia. Świat mody żegnał swojego Gianniego Versace.

Pogrzeb. Od lewej: Sting z żoną, Diana, Elton John. http://www.royal-fans.com/remembering-princess-diana-30-iconic-photos-princess-wales/

W ten sposób odszedł wielki projektant, wizjoner, stylista. Takie było życie i śmierć Gianniego Versace.

Aleksandra: kompletnie zwariowana na punkcie Włoch, włoskiego i wszystkiego, co się z włoskim łączy.