Zdetronizowany książę z bajki – książę Emanuele Filiberto

Zdetronizowany książę z bajki – książę Emanuele Filiberto

Niedawna wizyta księcia Williama i księżnej Kate w Polsce rozbudziła na nowo zainteresowanie europejskimi rodzinami królewskimi: takiej ilości artykułów o rodzinie z Cambridge nie było od czasów narodzin księżniczki Charlotte! A czy wiecie, że Włochy też mają swojego księcia? Jest nim książę Emanuele Filiberto di Savoia.

Tak naprawdę to ten książę jest trochę oszukany, jako że Włochy od dawna nie są już monarchią, a rodzina królewska Savoia została wygnana z kraju. Książę Emanuel Filiberto urodził się w  1972 roku w Szwajcarii jako syn Vittorio Emanuela i Mariny Ricolfi Doria, szwajcarskiej narciarki o włoskich korzeniach, oraz jako wnuk ostatniego króla Włoch, Umberto II. Ciekawostką jest fakt, że dekret, który zabraniał męskim członkom rodziny Savoia przebywania na terenie Italii, został zniesiony dopiero w 2002 roku! Mały Emanuel wychował się zatem z dala od kraju przodków, a mimo to posługuje się tym tytułami księcia Wenecji i księcia Piemontu, choć żaden z tych tytułów w zasadzie nie ma we Włoszech wartości, poza splendorem. Warto dodać, że jego praprababką była sama królowa Margherita, na cześć której – według legendy – zrobiono pizzę margheritę!

Książę Emanuel Filiberto di Savoia. https://www.linkedin.com/in/emanuele-filiberto-di-savoia-08225197

Jak wiadomo, najbardziej interesujące w życiu książąt jest ich życie prywatne, lecz zanim do tego przejdę, wspomnę Wam tylko, że Emanuel pracuje w sektorze finansowym, zajmuje się funduszami hedgingowymi i w ogóle wykazuje się sporym talentem do finansów. Jako młodzieniec był przez pewien czas uzależniony od narkotyków, lecz udało mu się wyjść na prostą.  Przystojny, wysoki blondyn o jasnych oczach miał rzecz jasna tuziny kobiet, ale ta, która zawładnęła jego książęcym sercem, była pewna francuska aktorka, urodzona w rodzinie  baronetów, Clotilde Courau.

Książę Emanuel Filiberto di Savoia i Clotilde Courau. http://gossip.excite.it/foto/emanuele-filiberto-e-clotilde-courau-una-coppia-regale-P125819.html

Para poznała się w 2000 roku dzięki księciu Albertowi z Monako. Clotilde była wtedy już dość znaną aktorką, laureatką kilku europejskich nagród. Zrobiła na Emanuelu tak duże wrażenie, że po wspólnie spędzonym wieczorze książę wysłał jej wielki bukiet róż. Ona wprawdzie podziękowała za bukiet, ale przyznała, że nie lubi róż, na co Emanuel wysłał jej kaktusa! Od tego zaczął się ich romans.

W 2003 roku para podjęła decyzję o ślubie, głównie ze względu na fakt, że Clotilde była w ciąży. Jak to w królewskich opowieściach bywa, rodzina pana młodego nie była zachwycona wybranką – nie dość, że nie Włoszka, to jeszcze z rodziny ledwo baronetów, a nie królewskiej, a w dodatku aktorka! Zgroza. Rzecz jasna młodzi nic sobie z tego nie robili i po paru kłótniach rodzinnych ojciec Emanuela, Vittorio Emanuele, musiał położyć uszy po sobie i ogłosić małżeństwo syna z Clotilde.

Ślub odbył się hucznie i z pompą, w pięknej rzymskiej Bazylice Santa Maria degli Angeli e dei Martiri, zbudowanej na ruinach Term Dioklecjana. Panna młoda, już w szóstym miesiącu ciąży, zaprezentowała się gościom (było ich blisko półtora tysiąca) w pięknej sukni projektu Valentino: długiej, z białego jedwabiu, zdobionej koronkami i haftami, oraz w tiarze z diamentów i granatów należącej do rodziny Savoia. Do tego miała długi welon oraz bukiet z bladoróżowych róż. Pan młody natomiast ubrany był w elegancki frak, wykonany przez neapolitański dom mody Borrelli.

Ślub. http://moda.ondenews.it/curiosita/i-20-abiti-da-sposa-dei-piu-importanti-personaggi-famosi/5981/attachment/matrimonio-clotilde-courau-e-emanuele-filiberto-di-savoia/

Zaledwie trzy miesiące po ceremonii ślubnej Clotilde i Emanuele zostali rodzicami dziewczynki o imieniu Vittoria, zaś trzy lata później na świecie pojawiła się druga córka, Luisa. Księstwo Wenecji adoptowało również dwóch kenijskich chłopców, którzy jednak nie mieszkają z nimi, a są jedynie przez nich utrzymywani. Warto dodać, że choć Clotilde bardzo chciała kontynuować karierę aktorską, to od czasów zamążpójścia wystąpiła w dwóch zaledwie filmach, za to niespodziewana karierę zrobił Emanuele – choć może nie taką, jakiej oczekuje się od księcia, mianowicie karierę celebryty. Książę Emanuel Filiberto z domu Savoia wystąpił w kilkunastu programach telewizyjnych i reality show, w stylu Tańca z gwiazdami (wygrał!), poprowadził konkurs Miss Italia 2010, wystąpił na festiwalu w San Remo, reklamował oliwki i papierosy elektroniczne oraz robił podobne rzeczy. Napisał także dwie książki o swoim życiu. Jednak po kilku latach bezustannego pojawiania się w gazetach  i telewizji bardzo znudził się publiczności i obecnie kieruje firmą zajmującą się street foodem w Los Angeles. Gwoli uczciwości trzeba dodać, że książę  założył też fundację charytatywną.

Książęca rodzina na wakacjach. http://www.oggi.it/gossip/gallery/emanuele-filiberto-di-savoia-io-clotilde-courau-e-le-nostre-figlie-tutto-su-di-noi-guarda-la-fotostoria-del-loro-amore/

Od dłuższego już czasu krążą plotki o kryzysie w jego małżeństwie z Clotilde, nawet niedawno magazyn plotkarski „Chi” opublikował zdjęcia księcia obejmującego Emilie – Sophie Pastor, dziedziczkę bogatej rodziny z Monako. Pogłoski co jakiś czas powracają, lecz Clotilde i Emanuel są razem, więc być może Clotilde jest po prostu bardzo tolerancyjna.

To tyle, jeśli chodzi o ploteczki ze zdetronizowanej rodziny królewskiej 🙂 Dość bujne życie, nie uważacie? Chyba ciekawsze od życia księcia Williama! No i książę Emanuele Filiberto nie łysieje tak szybko 😉

 

 

Aleksandra: kompletnie zwariowana na punkcie Włoch, włoskiego i wszystkiego, co się z włoskim łączy.