Z ziemi wolskiej do polskiej

Z ziemi wolskiej do polskiej

Czy zastanawialiście się kiedyś nam tym, dlaczego jesteśmy jednym z nielicznych na świecie krajów, w którym Italia nie nazywa się Italia lub podobnie? Na Słowacji używa się nazwy Taliansko (italiańsko!), na Węgrzech zdumiewającej nazwy Olaszorszàg (nie czuję się na siłach dociekać etymologii). A u nas skąd te dziwne Włochy? Czyżby Włosi byli w ł o c h a c i? A może to przez znaną nam doskonale królową Bonę, której świta, przywieziona z dalekiej Italii i nieznająca języka, na wszystkie pokazywane jej cuda mówiła tylko „o sì sì”, co nieosłuchani Polacy zrozumieli jako „osi” i później „włosi”? może przywiozła ze sobą licznych fryzjerów, zwanych pogardliwie „włosami”? Oczywiście nie. Ani Bona, ani włosy nie mają z tym nic wspólnego.

Tropy językowe prowadzą nas w kierunku starożytnego celtyckiego plemienia o nazwie „Wołków” lub „Wolsków” (nazwa wywodzi się z dawnego germańskiego słowa „walh”, czyli obcy), które w czasach Imperium Rzymskiego zamieszkiwało tereny na południe od Rzymu. W IV wieku Rzymianie zdecydowali się wybić Wolsków, stąd ludność tego pochodzenia uciekła na północ, schroniła się na terytorium dzisiejszej Wielkiej Brytanii i dała początek… plemionom Walijczyków. Włoskie słowo „volsci”, angielskie Welsh (Walijczycy), droga od jednego do drugiego niedaleka.

1

Kto tu znajdzie Wolsków? https://it.wikipedia.org/wiki/Repubblica_

Nazwę plemienia Wolsków oczywiście zapisywano w różny sposób. Któryś z tych sposobów musiał wieki temu przeniknąć do języka polskiego poprzez niemiecki – a to, jak tłumaczy profesor Jan Miodek, ze względu na skojarzenie z innym plemieniem, tym razem już rdzennie romańskim, plemieniem Wołowów. Żeby było śmieszniej, Wołowie (Wołowowie?) uznawani są za antenatów dzisiejszych Rumunów (kto był na – no właśnie – Wołoszczyźnie?). I tak drogą skojarzeń i drogą naturalnych w każdym języku przekształceń mieszkańcy Półwyspu Apenińskiego nazwani zostali Włochami, a ich państwo otrzymało nazwę Włochy.

Celtowie, ludy romańskie, germańskie, Walijczycy… cała ta historia różnych dziwnych ludów i dawnych plemion skupia się w jednym pięknym słowie: Włochy…

1

2

3

Aleksandra: kompletnie zwariowana na punkcie Włoch, włoskiego i wszystkiego, co się z włoskim łączy.