Wyprostować Krzywą Wieżę

Wyprostować Krzywą Wieżę

Nie warto nawet pytać, czy znacie Krzywą Wieżę (la torre pendente) z Pizy. Oczywistą jest rzeczą, że znacie, to w końcu – obok Koloseum – jeden z najbardziej charakterystycznych symboli Włoch, który co roku ściąga do Pizy, miasteczka w Toskanii, rzesze turystów chcących zobaczyć to cudo. Zatem dlaczego niektórzy próbują wieżę w y p r o s t o w a ć (raddrizzare)? Ba, zapytajmy się najpierw, dlaczego krzywa wieża jest krzywa!

13518152_10208052978975896_1815685957_o

Wieża, która w rzeczywistości jest dzwonnicą (il campanile) kościoła Santa Maria Assunta , została zbudowana na bardzo niedobrym gruncie (il suolo), składającym się głównie z gliny (argilla) i piasku (sabbia). Nierówne osiadanie się i osuwanie się podłoża spowodowało odchylenie się budowli od pionu – co zauważono zresztą już w trakcie budowy. Stąd kolejne piętra wieży zostały ułożone tak, aby ich ciężar przesunął dzwonnicę w przeciwną stronę, co rzecz jasna nie zdało egzaminu. Krąży nawet legenda, jakoby skrzywienie wieży przyniosło korzyści światu nauki: podobno sam Galileusz wykorzystał budowlę do eksperymentu ze spadkiem swobodnym ciał o różnej masie. Ten wybitny naukowiec i myśliciel zrzucił z ostatniego piętra Krzywej Wieży dwie kule, jedną ważącą 80 kg, a drugą zaledwie 200 g i w ten sposób udowodnił, że szybkość spadania przedmiotu nie zależy od jego ciężaru. Co prawda niektórzy podważają teorię, jakoby Galileusz miał dokonywać eksperymentu właśnie na Krzywej Wieży, ale w końcu był dziekanem wydziału matematyki na uniwersytecie w Pizie, więc jest to możliwe. Wrócmy do prostowania skrzywienia.

13549272_10208052933574761_128991495_o

Przez lata próbowano budowlę na różne sposoby wyprostować, odkryto też, że pod wieżą znajdują się ogromne ilości wody, którą próbowano wypompować, ale dzwonnica odchylała się na bok coraz bardziej. W latach 90 XX-ego wieku skrzywienie wieży wynosiło już prawie 5 metrów i mogło ona po prostu runąć (crollare), dlatego też została zamknięta dla turystów i zajęto się jej „naprawą” na poważnie, tym bardziej, że w historii zdarzały się już katastrofy podobnie skrzywionych budowli. Umocniono podstawę dzwonnicy za pomocą pierścienia z betonu (il calcestruzzo)i umieszczeniu na niej płyty z ołowiu (il piombo). Z gruntu pod wieżą wydobyto, za pomocą gigantycznych świdrów, (i tiranti) blisko 40 metrów sześciennych (metri cubi) ziemi. Mamy zresztą w tych długotrwałych i bardzo kosztownych remontach akcent polski: prace prowadził zespół pod kierunkiem profesora z Uniwersytetu w Turynie o swojskim nazwisku Jamiolkowski! Dzięki wysiłkom naukowców wieża wróciła do swojego „standardowego” nachylenia (inclinazione), to jest blisko czterech metrów, a groźba, że będzie się dalej przechylać, została zażegnana. Profesor Jamiolkowski stwierdził, że obecnie dzwonnica jest stabilna i bezpieczna na około 300 lat. Przy okazji oczyszczono szacowną wieżę, uzupełniono marmurowe ubytki i tak oto od 2008 roku Krzywa Wieża znowu może cieszyć oczy turystów – podobno co roku przybywa ich do Pizy  blisko 10 mln!

Czego to człowiek nie wymyśli, prawda? Nawet krzywą wieżę wyprostuje!

Za zdjęcia dziękuję Ewie Bykowskiej – Bartosiak

1 

GLOSSARIO:

Torre pendente (f) – krzywa wieża Suolo – ziemia, grunt Crollare – runąć Tirante – świder (m)
Raddrizzare – wyprostować Argilla – glina Calcestruzzo – beton Metri cubi – metry sześcienne
Campanile (m) – dzwonnica Sabbia – piasek Piombo – ołów Inclinazione – nachylenie (f)

 

 

 

 

Aleksandra: kompletnie zwariowana na punkcie Włoch, włoskiego i wszystkiego, co się z włoskim łączy.