W 80 blogów dookoła świata. Seriale, czyli prawdziwy ojciec Mateusz

W 80 blogów dookoła świata. Seriale, czyli prawdziwy ojciec Mateusz

Witajcie w kolejnym odcinku mojej ukochanej akcji „W 80 blogów dookoła świata”. Jak doskonale wiecie, jednego dnia każdego  miesiąca językowi i kulturowi blogerzy, zrzeszeni w grupie na facebooku, publikują wpis na wybrany wcześniej temat. Dzisiaj wybraliśmy temat związany z serialami.

Ja opowiem o serialu, który… wszyscy znają!

No bo chyba każdy Polak widział choć raz w telewizji, jak Artur Żmijewski, ubrany w sutannę, pędzi na rowerze przez malowniczy rynek Sandomierza. I tak samo każdy Włoch widział przynajmniej raz w telewizji, jak Terence Hill, ubrany w sutannę, pędzi na rowerze przez malowniczy ryneczek Gubbio. Tak, tak, to scena z tego samego serialu, „Ojciec Mateusz”, czy też „Don Matteo”, serialu, który pierwotnie ukazał się we Włoszech. Dopiero później (ściślej rzecz biorąc, w 2008 roku – 8 lat po premierze włoskiej) tę licencję wykorzystano w Polsce. Tak naprawdę wszystkie odcinki „Ojca Mateusza” bazują na włoskim pierwowzorze.

Główny wątek jest zatem doskonale znany: don Matteo, proboszcz (parocco) małej parafii San Giovanni w Gubbio (ślicznym umbryjskim miasteczku), ale oprócz posługi duszpasterskiej zajmuje się także rozwiązywaniem zagadek kryminalnych:a to dzięki znajomości z pewnym carabiniero, Nino (odpowiednikiem polskiego pana Mietka). Niechętnym okiem patrzy na to kapitan carabinieri, Flavio Anceschi – aż do szóstego sezonu, kiedy to dostaje zastąpiony przez Giulio Tommasi (w Polsce ten bohater pozostaje, że tak powiem, w mocy, aż do 10 sezonu i jest to jedna z nielicznych odstępstw polskiej wersji od włoskiego oryginału).

1

Terence Hill i Bud Spencer

Ciekawostką jest fakt, że o ile rolę ojca Mateusza Artur Żmijewski otrzymał, gdy był u szczytu popularności, o tyle dla włoskiego aktora, Terence Hilla, był to raczej powrót na ekrany po latach stagnacji. Terence Hill (naprawdę nazywa się Mario Girotti) urodził się w 1939 roku i chociaż występował już od lat pięćdziesiątych, to największą sławę zdobył w latach siedemdziesiątych, a to dzięki filmom typu spaghetti-western, w których zagrał u boku Buda Spencera. Do dziś ten duet, Terence Hill&Bud Spencer, znani są na całym świecie (gdy w 1999 w USA zrobiono ranking najpopularniejszych włoskich aktorów, to właśnie Bud Spencer zajął pierwsze  miejsce, a Terence Hill drugie, obaj wyprzedzili nawet świeżo nagrodzonego Oscarem Roberta Benigniego!). Do klasyki kina weszła moja ulubiona boska scena z filmu „…altrimenti ci arrabbiamo” (Bo jak nie, to się wkurzymy). Po tym światowym sukcesie Hill zajął się reżyserią, a na początku lat 90., po tragicznej śmierci adoptowanego syna, wycofał się w ogóle z życia publicznego. Propozycja zagrania don Mattea była dla niego szansą na wydostanie się z depresji i na powrót na ekrany. No i faktycznie: serial odniósł gigantyczny sukces, Hill otrzymał w 2010 nagrodę David di Donatello za całokształt twórczości, a później główną rolę w kolejnym hitowym serialu, moim zresztą ukochanym Un passo dal cielo”. Gra w nim Pietra, komendanta straży leśnej: w całym serialu można dostrzec ewidentne nawiązania do „Don Matteo”, choć postać Pietra jest znacznie bardziej wyrazista i ciekawa niż ojca Mateusza.

Wróćmy jednak do „Don Matteo”. Poniżej możecie zobaczyć, jak wyglądają włoscy odtwórcy ról tak dobrze nam znanych:

2

Terence Hill jako don Matteo

Ojciec_Mateusz_z_nieodłącznym_rowerem

Artur Żmijewski jako ojciec Mateusz

 

 

3

Nino Cecchini (Nino Frassini) ,przyjaciel don Matteo

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Mietek Nocul (Michał Piela)

 

4

Kapitan carabinierów, Flavio Anceschi (Flavio Insinna)

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kapitan policji Orest Możejko (Piotr Polk)

dm7x23_guetta

Gospodyni Natalina Diotivella (Nathalie Guetta)

Kinga_Preis_jako_Natalia

Jak dla mnie, to właśnie Terence Hill przesądził o sukcesie „Don Mattea” (jak zresztą i „Un passo dal cielo”). W młodości był naprawdę śliczny jak cukiereczek (spójrzcie tylko w te błękitna oczęta), teraz nadal pozostaje czerstwym, wysportowanym mężczyzną o ciepłym, mądrym i wszystko rozumiejącym spojrzeniu. Po prostu powiernikiem i spowiednikiem, jakiego chyba każdy chciałby mieć.

Tyle u mnie, a co na innych blogach? Zerknijcie koniecznie!

AUSTRIA

Viennese breakfast – Seriale kryminalne rodem z Austrii

CHINY…

Biały Mały Tajfun – Chińskie seriale – 

FINLANDIA

Suomika – Ucz się języka fińskiego przez oglądanie seriali!

FRANCJA

Francuskie i inne notatki Niki – “Panie na Mogadorze” – pierwszy obejrzany serial francuski

Français mon amour – Francuskie seriale

GRUZJA

Gruzja okiem nieobiektywnym – Tiflisi-serial o Gruzinach dla Gruzinów

KIRGISTAN

O języku kirgiskim po polsku – Akademik, czyli blaski i cienie studenckiego życia w Biszkeku

Enesaj.pl – Wywiad z kirgiskim aktorem Nurbekiem Sawitachunowem

NIEMCY

Językowy Precel – Najlepsze niemieckie seriale

STANY ZJEDNOCZONE

Angielski C2 – Sheldon i seks

Specyfika języka – Serial z idiomem: Gotowe na wszystko

 Język angielski dla każdego – Amerykańskie seriale godne polecenia

TANZANIA/KENIA

Suahili online – Co się ogląda w Kenii i Tanzanii

TURCJA

Turcja okiem nieobiektywnym – Fenomen tureckiego serialu

WŁOCHY

CiekawAOSTA – Pericolo verticale – serial o Alpejskim Pogotowiu Ratunkowym

Italia…Che meraviglia!  – Top 5 włoskich seriali online

 

Aleksandra: kompletnie zwariowana na punkcie Włoch, włoskiego i wszystkiego, co się z włoskim łączy.