W 80 blogów – był lir, nie ma lira.

W 80 blogów – był lir, nie ma lira.

Drodzy Czytelnicy SPA,

Dzisiaj na blogu kolejny odcinek akcji blogerów kulturowo – językowych zatytułowanej „W 80 blogów dookoła świata”. Jak wiecie, akcja polega na tym, że w wybranym dniu każdego miesiąca blogerzy zrzeszeni w grupie na facebooku publikują na swoich stronach wpisy na demokratycznie wybrany temat. Pod moim wpisem znajdziecie listę pozostałych i zapraszam Was do zapoznania się z ich tekstami, mamy bowiem dzisiaj wyjątkowo interesujący temat: podróż do przeszłości, czyli „Było, minęło…”.

80blogow

Ja dzisiaj opowiem Wam o tym, co być może niektórzy pamiętają: o dawnej walucie. Tak! Zanim bowiem w 2002 roku wprowadzono euro i centesimi, we Włoszech środkiem płatniczym były liry – i do już od zjednoczenia, czyli od 1861 roku, co oznacza, że były w użyciu przez blisko 150 lat! W istocie zaś liry były wybijane już za czasów Napoleona (jednak nie w całych Włoszech w ich dzisiejszym rozumieniu).

Na pierwszym lirze wybitym oficjalnie dla Włoch – na monecie o wartości 1 lira- znajdowała się podobizna pierwszego króla zjednoczonej Italii, Vittorio Emmanuele II. Na późniejszych monetach znajdowały się takie postaci jak bogini Minerva (w latach 1955 – 1989 i 1990 – 1992, na monecie stulirowej), Maria Montessori (200 lirów, rok 1980), Guglielmo Marconi (100 lirów, 1979 rok) czy Dante Alighieri (1965, 500 lirów). Miejsce znalazło się także dla symboli różnorakich organizacji, jak FAO (zajmująca się walką z głodem; moneta o wartości 200 lirów), ale także karabinierów czy Guardia di finanza (obie monety o wartości 200 lirów). Oprócz tego pojawiały się specjalne edycje lirów, mające  upamiętniające różne wydarzenia, takie jak stulecie Banku Włoskiego (1993, 500 lirów) czy Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej (1990, 500 lirów – Italia była wtedy gospodarzem). Ostatnia moneta lirowa, wybita w 2001 roku, miała na awersie wizerunek rogu obfitości, a na rewersie – wagę.

monety 61 i 2001

Pierwsza i ostatnia moneta o wartości 1 lira, http://www.radiomarconi.com/marconi/carducci/lira/

Od czasów ogłoszenia Republiki w obiegu były również banknoty o nominałach 500, 1.000, 2.000, 5.000, 10.000, 20.000, 50.000, 100.000 i 500.000 lirów. Uff, numery robią wrażenie, prawda? Na banknotach pojawiały się wizerunki wybitnych Włochów, począwszy od Galileusza (1973 – 83, nominał 2.000 lirów) i Krzysztofa Kolumba (1964 – 1979, 5.000 lirów) poprzez Verdiego (1962 – 1981, 1.000 lirów) i wielkich twórców doby renesansu (Michelangelo, Leonardo da Vinci) i baroku (Caravaggio, Gian Lorenzo Bernini). Przedstawiane też były fragmenty dzieł sztuki, na przykład Wiosny Botticceliego czy Ritratto d’uomo Andrei del Castagno. Jedyną kobietą, która widniała na włoskich banknotach była Maria Montessori: było  w latach 1990 – 1998, na banknocie o nominale 1000 lirów.

banknot

Maria Montessori na banknocie. https://scienzaa2voci.unibo.it/biografie/6-montessori-maria/349-banconota-del-valore-di-1000-lire-dedicata-a/view

W 2002 roku oficjalnie przestano wybijać i drukować liry, jednak pamięć o tej włoskiej walucie pozostała. 1 marca 2003 roku odsłonięto w miejscowości Rieti w regionie Lazio wielki… pomnik upamiętniający liry! Statua ma postać kobiety – personifikacji Włoch (tzw. L’Italia turrita), która w uniesionych dłoniach trzyma wielką monetę jednolirową (model z 2001 roku, a więc ostatni), a wzdłuż jej szat biegnie napis „L’Italia per la Lira”. Pomnik został zrobiony z ponad dwóch milionów stopionych monet lirowych o nominale 200.

435px-Rieti_-_Monumento_della_Lira

Pomnik upamiętniający liry. http://rete.comuni-italiani.it/wiki/File:Rieti_-_Monumento_della_Lira.jpg

A co z wartością lirów? Nie jestem zbyt mocna w rachunkach, ale według obecnych kursów 10 złotych to około 4.400 lirów, zatem złotówka to około 400 lirów. 1 euro natomiast to blisko 2.000 lirów. Przynajmniej tak mówią kalkulatory. Biorąc pod uwagę te numery, uważam, że Włosi naprawdę dobrze zrobili, że wprowadzili euro – liczenie jest znacznie prostsze!

Źródło 1

Źródło 2

A co piszą inni blogerzy? Zajrzyjcie koniecznie!

Austria:

Viennese breakfast –  Było minęło – czasy CK

Chiny:

Biały Mały Tajfun – YMCA

Finlandia:

Suomika – Opisywanie przeszłości po fińsku

Francja:

Demain viens avec tes parents – Było minęło – Les Années folles

Francuskie i inne notatki Niki – Było, minęło… Minitel – 30 lat francuskiego protoplasty internetu

FRANG – Było, minęło – 4 najbardziej (nie)zapomniane francuskie wynalazki

Gruzja:

Gruzja okiem nieobiektywnym – Była sobie fabryka…

Hiszpania:

Hiszpański na luzie – Hiszpańska przeszłość ciągle żywa: pesetas

 

Japonia:

Japonia-info.pl – O-haguro – zwyczaj czernienia zębów

Kirgistan:

Enesaj.pl – Dawne nazwy miast Azji Środkowej

Litwa:

Na Litwie – 10 miejsc na Litwie, które zmieniły się niemal nie do poznania

Niemcy:

Nauka Niemieckiego w Domu – Było, minęło kiedyś w Niemczech

Niemiecka Sofa – Było, minęło …

Norwegia:

Norwegolożka: Dawno temu w północnej Norwegii  

Rosja:

Dagatlumaczy.pl – Blog o tłumaczeniach i języku rosyjskim, Dawne miary rosyjskie 

 

Turcja:

Turcja okiem nieobiektywnym – Było-minęło… tureckie miasta kiedyś i dziś

Wielka Brytania:

Angielska Herbata – Jak język angielski wyglądał tysiąc lat temu?

Angielski C2 – Było minęło – służba (Downton Abbey)

Angielski dla każdego – 10 historycznych filmów o Wielkiej Brytanii

english-at-tea – Zamki w Wielkiej Brytanii, które muszę zobaczyć

Włochy:

 

Italia nel cuore – Co Napoleon ma wspólnego z włoską flagą?

Wielojęzyczne:

uLANGUAGES – Jak wyglądała nauka języka w przeszłości?

 

Aleksandra: kompletnie zwariowana na punkcie Włoch, włoskiego i wszystkiego, co się z włoskim łączy.