Sztuka i jedzenie, czyli skąd się wzięło carpaccio?

Sztuka i jedzenie, czyli skąd się wzięło carpaccio?

Lubicie carpaccio? To popularne włoskie danie, serwowane często w restauracjach jako przystawka (antipasto). Ale co to właściwie jest carpaccio?

Processed by: Helicon Filter;

To danie przygotowane z cieniutkich plastrów surowego mięsa lub ryby, ładnie ułożonych, z kilkoma kroplami oliwy, sokiem z cytryny i kawałkami parmezanu, choć istnieją oczywiście różne urozmaicenia: na przykład z truflami (tartufo) zamiast sera, z rukolą, z sałatą, z różnymi  warzywkami. Można wykorzystać mięso wołowe (manzo), cielęcinę (vitello), dziczyznę (selvaggina), a nawet kurczaka, albo ryby takie jak miecznik (pesce spada), łosoś (salmone), tuńczyk (tonno), labraks (branzino) względnie flądry (rombo). Niektórzy smakosze chwalą sobie carpaccio z ośmiornicy (polpo), choć ściśle rzecz biorąc, nie jest to klasyczne carpaccio, gdyż ośmiornicę trzeba najpierw obgotować.

b

Autorem nazwy carpaccio jest niejaki Giuseppe Cipriani, bogaty wenecki przedsiębiorca, założyciel  słynnego lokalu Harry’s Bar, który w 1950 roku przyrządził to danie dla swojej przyjaciółki, hrabiny Amalii Nani Mocenigo. Z powodów zdrowotnych nie mogła ona jeść gotowanego ani smażonego mięsa. Cipriani pokroił zatem surowe mięso na plastry i dodał odrobinę sosu na bazie majonezu, musztardy i oliwy, a kolor potrawy skojarzył mu się z obrazami znanego weneckiego artysty, Vittorio Carpaccio. Stąd właśnie pomysł na nazwę dania. Może to kwestia Carpaccio, a może nie, ale fakt faktem, że od tego czasu lokal Ciprianiego stał się niezwykle popularny, a właściciel stał się bogaczem.

c

Z czasem do carpaccio zaczęto dodawać różne inne składniki, na przykład wyżej wspomniany ser, rukolę i zioła. Wersja z serem nawiązuje do tradycyjnego dania piemonckiego, la carne cruda all’Albese, na bazie mięsa wołowego, z serem, oliwą, solą, pieprzem i truflami.

Niezależnie od tego, który wariant potrawy wydaje nam się najbardziej atrakcyjny, warto spróbować carpaccio. Oczywiście po obejrzeniu chociaż kilku obrazów „prawdziwego” Carpaccio!

Vittore_carpaccio,_scuola_degli_albanesi,_visitazione

Źródło 1

Źródło 2

Aleksandra: kompletnie zwariowana na punkcie Włoch, włoskiego i wszystkiego, co się z włoskim łączy.