Śpiąca  Królewna z Palermo

Śpiąca Królewna z Palermo

Jestem wielką miłośniczką kryminałów – miłośniczką tak wielką, że doprawdy trudno znaleźć większą. A jeszcze większą jestem miłośniczką tajemniczych historii, które zdarzyły się naprawdę i budzących grozę miejsc. A we Włoszech takich nie brakuje! Pisałam Wam już o Poveglii, wysepce niedaleko Wenecji, dziś zaś pora na jedno z najsłynniejszych makabrycznych miejsc w Italii: na katakumby Kapucynów w Palermo.

2

https://pl.wikipedia.org/wiki/Katakumby_Kapucyn%C3%B3w_w_Palermo

Obszerne korytarze, znajdujące się pod klasztorem kapucynów, są miejscem spoczynku dla blisko ośmiu tysięcy ludzi, których ciała zostały zmumifikowane. Na początku nikt nie zdawał sobie sprawy, że warunki w katakumbach są idealne do przechowywania ciał. Od momentu powstania klasztoru, to jest od 1534 roku, zmarłych mnichów chowano w podziemiach kościoła w głębokim rowie i dopiero po wielu latach zdecydowano się na wybudowanie większego grobowca. Gdy zabrano się do przenoszenia ciał, okazało się, że te nie rozłożyły się, że zostały zmumifikowane i doskonale się zachowały. Przeor zdecydował, że mumie należy wyeksponować i umieścić na ścianach. Z czasem w katakumbach zaczęto chować także przedstawicieli elit społecznych ówczesnych czasów, zaś zakonnicy stale udoskonali metody balsamowania ciał. Ciekawostką jest fakt, że nieboszczycy są wystawieni na widok publiczny: można oglądać ubranych w stroje z epoki mężczyzn, kobiety i dzieci, przedstawicieli różnych zawodów, panny w strojach ślubnych i tak dalej. Nie jest zresztą tajemnicą, że przez całe lata ciała odwiedzane były przez bliskich, którzy np. zmieniali im ubrania i czesali  włosy..

4

https://pl.wikipedia.org/wiki/Katakumby_Kapucyn%C3%B3w_w_Palermo

Główną atrakcją katakumb jest ostatnia pochowana w nich osoba: Rosalia Lombardo, dwuletnia dziewczynka, która zmarła w 1920 roku na zapalenie płuc i poddana została procesowi mumifikacji. Nie wiadomo dokładnie, jaką technikę balsamowania zastosował ówczesny specjalista, faktem jest jednak, że ciało zachowało się idealnie. Dziewczynka, nazywana przez Włochów „Śpiącą Królewną” (La Bella Addormentata), od blisko stu lat śpi snem wiecznym w szklanej trumnie, umieszczonej na postumencie w kaplicy na końcu katakumb, a wygląda jak… hm, jak żywa. Okryta brązowym kocykiem, z dużą kokardą na ciemnych włoskach, Rosalia zdaje się przyglądać odwiedzającym katakumby turystom.

3

http://natropiemordercow.blogspot.com/2016/03/58-katakumby-w-palermo.html

Niektórzy twierdzą, że dziewczynka co jakiś czas otwiera oczy… W Internecie można znaleźć zdjęcia, na których ewidentnie widać uchylone powieki Rosalii. Antropolodzy pracujący w katakumbach tłumaczą, że tak naprawdę dziecko nie ma do końca zamkniętych oczu, a padające światło z bocznych okien kaplicy daje taki efekt, jakby co jakiś czas powieki się uchylały.

katakumby 1

http://joemonster.org/art/28846

Pomyślcie, włóczyć się po mrocznych podziemnych korytarzach, które kryją w sobie około ośmiu tysięcy doskonale zachowanych ciał. Nie wiem, czy miałabym odwagę… a Wy?

Źródło 1

Źródło 2

Źródło 3

Aleksandra: kompletnie zwariowana na punkcie Włoch, włoskiego i wszystkiego, co się z włoskim łączy.