Sławni Włosi, o których nie wiedzieliście, że są… Włochami!

Sławni Włosi, o których nie wiedzieliście, że są… Włochami!

Gdyby zapytać przeciętnego człowieka o sławnych Włochów, zapewne padłyby nazwiska największych umysłów epoki Renesansu, jak Leonardo da Vinci, albo współczesnych polityków, jak Silvio Berlusconi. Tymczasem na świecie jest o wiele wiele więcej sławnych Włochów… tylko że nie o wszystkich wiemy, ze są Włochami! Mnóstwo współczesnych gwiazd kina, teatru i piosenki to imigranci włoscy lub potomkowie Włochów z czasów Wielkiej Emigracji.

Oto dziesięć sław, o których włoskim pochodzeniu zapewne nie słyszeliście.

  1. Leonardo di Caprio

Nie można nazywać się bardziej włosko, a jednak błękitne oczy i blond włosy idola nastolatek z lat 90. zupełnie nie kojarzą się z Włochami. Dziadkowie Leonardo ze strony pochodzili oboje z Włoch, z Caserty w pobliżu Neapolu. Aktor zaś zawdzięcza imię nikomu innemu, jak Leonardo da Vinci: ponoć matka Leo poczuła pierwsze kopnięcie dziecka w czasie oglądania obrazów mistrza w Galleria degli Uffizi.

http://www.hollywoodreporter.com/news/leonardo-dicaprio-makes-how-movie-783859

  1. Susan Sarandon

Rudowłosa gwiazda, laureatka Oscara za główną rolę kobiecą w “Przed egzekucją” (i genialna w “Thelma i Louise”), to w prostej linii potomkini włoskich emigrantów. Jej dziadek Vincenzo Criscione pochodził z Ragusy, a babka, Anita Rigali, z Lukki. Nic dziwnego, że Susan Sarandon odebrała Oscara w sukni zaprojektowanej przez swoich rodaków, Dolce i Gabbana!

http://abcnews.go.com/Entertainment/photos/best-oscar-dresses-years-36949377/image-susan-sarandon-dolce-gabbana-36983149

  1. Madonna

Królowa popu tak naprawdę nazywa się Madonna Louise Veronica Ciccone. Nazwisko nie kłamie: piosenkarka jest wnuczką Gaetana i Micheliny, którzy w 1919 roku opuścili rodzinną prowincję Aquilla w Abruzzo i przenieśli się do Stanów. Matka Madonny natomiast pochodziła z Kanady. Notabene: Madonna też lubi projekty Dolce&Gabbana.

http://www.realstylenetwork.com/fashion-and-style/2012/04/madonnas-hot-dolce-gabbana-dress-at-fragrance-launch/

  1. Bradley Cooper

Kolejny hollywoodzki przystojniak o błękitnych oczach to potomek Włochów. Dziadek aktora, Angelo Campano, pracował jako policjant w Neapolu, zaś babka Assunta pochodziła z Abruzji. Bradley twierdzi, że to właśnie dzięki babci jest takim wielbicielem kuchni i świetnie gotuje.

http://www.delish.com/restaurants/a44479/bradley-cooper-burnt-marcus-wareing/

  1. Lady Gaga

Zapewne niewielu z Was wie, że gwiazda nazywa się Stefani Joanne Angelina Germanotta. Nazwisko brzmi bardzo włosko i w istocie ojciec Lady Gagi, Joseph, choć urodzony w Stanach, ma włoskie korzenie. Podobno piosenka wspomina o tym na każdym koncercie we Włoszech.

http://www.instyle.com/celebrity/lady-gaga

  1. Rachel Bilson

Imię i nazwisko aktorki nie zdradza pochodzenia, lecz faktem jest, że matka Rachel, Janice Stango, pochodzi z miejscowości Castelluccio Valmaggiore, z okolic Foggi. Bilson jednak, w przeciwieństwie do wielu innych sław, nie wydaje się chętnie rozprawiać o swoich włoskich korzeniach.

http://www.imdb.com/name/nm1377375/

  1. Mark Ruffalo

Nazwisko pozwala domyślać się, kim byli przodkowie aktora. Jego dziadek, Frank (zamerykanizowana wersja imienia Franco) pochodził z Catanzaro. Ruffalo jest zakochany w Italii i spędza tam wiele czasu. Gdy w 2015 był na festiwalu filmowym we Włoszech umieścił na twitterze wymowny wpis “W mojej ojczyźnie. Czuję się jak w domu”.

http://www.instyle.com/news/mark-ruffalo-age-birthday-charming-instagram-posts

  1. Nicolas Cage

Prawdziwe nazwisko aktora to… Coppola, doskonale znane w świecie filmowym. Aktor jest bratankiem wybitnego reżysera Francisa Forda Coppoli i kuzynem Sofii Coppoli. Dziadkowie Nicolasa pochodzili z miejscowości Bernalda (prowincja Matera), zaś na zmianę nazwiska gwiazdor zdecydował się, gdy postanowił zostać aktorem: nie chciał, by podejrzewano, iż lukratywne angaże załatwia mu sławny wujek.

https://en.wikipedia.org/wiki/Nicolas_Cage

  1. Robert De Niro

Ojciec wybitnego (i przystojnego!) aktora, dwukrotnie nagrodzonego Oscarem, nazywał się Robert Di Niro i urodził się w Ferrazzano, w prowincji Campobasso. Mały Robert wychował się w Nowym Jorku, w słynnej włoskiej dzielnicy Little Italy,  miał zatem kontakt z pobratymcami, a w 2006 wystarał się o włoskie obywatelstwo.

http://www.movieway.pl/robert-de-niro/

  1. Jane Fonda

Słynna aktorka, dziś już dość wiekowa, lecz  imponująca urodą i kondycją, jest prawnuczką Włocha. Pradziadek pochodził z okolicy Genui, wyemigrował w połowie XIX wieku do Stanów i osiadł w miejscowości, która dzisiaj nazywa się… Fonda.

http://www.imdb.com/name/nm0000404/

Ktoś Was zaskoczył? Powiem szczerze, że mnie prawie wszyscy!

Źródła:

1

2

Aleksandra: kompletnie zwariowana na punkcie Włoch, włoskiego i wszystkiego, co się z włoskim łączy.