Przyjemny i przydatny przyimek

Przyjemny i przydatny przyimek

Początek nowego roku to doprawdy idealny moment, żeby nauczyć się nowego przyimka! Ale żeby nie zaczynać od trudnego przyimka in, weźmiemy sobie dziś na tapetę coś o wiele milszego, czyli przyimek su. Jest on w gruncie rzeczy dość prosty. Jak przystało na przyzwoity przyimek, także i on łączy się z rodzajnikami określonymi, tworząc formy ściągnięte:

Su + il =sul

Su + l’ = sull’

Su + lo = sullo

Su + la =sulla

Su + i = sui

Su + gli = sugli

Su + le = sulle

 

13453282_10210241996233009_789404532_o

A co oznacza? Po pierwsze i najważniejsze, oznacza na czymś. Na przykład:

sul tavolo (na stole)

sulla scrivania (na biurku)

sull’armadio (na szafie)

i tak dalej.

gatto_davanzale-620x350

Ta śliczna kicia dorme sul davanzale. http://www.petsblog.it/post/91080/il-gatto-sul-davanzale-in-una-poesia-di-ben-king

Szczególnie lubi się nasze su z czasownikiem salire (wsiadać, wspinać się). I choć wiemy doskonale, że z środkami transportu zwykle używamy przyimka in (np. vado in macchina), to w przypadku użycia czasownika salire narzucony jest nam przyimek su. Stąd mamy:

Salgo sull’autobus (wsiadam do autobusu)

Salgo sul treno (wsiadam do pociągu)

Po drugie zaś, nasz sympatyczny przyimek oznacza “o” czymś. Stosuje się go czasem zamiennie z di, które ma w tym wypadku podobny sens, ale bezpieczniej jest jednak użyć su. A zatem:

Leggo molti articoli sulla politica (czytam artykuły o polityce)

Ho scritto la tesi sulla grammatica italiana (Napisałam pracę magisterską o włoskiej gramatyce).

No i tyle. Wszystko!Mówiłam, że to bardzo prosty i przyjemny przyimek. Więc teraz proszę prędziutko zajrzeć do zakładki „Materiały do nauki włoskiego”, a tam czeka na Was pakiecik zatytułowany „przyimek su”. Do roboty i jeszcze raz: wszystkiego dobrego na Nowy Rok!

Aleksandra: kompletnie zwariowana na punkcie Włoch, włoskiego i wszystkiego, co się z włoskim łączy.