O dwóch takich, co robią karierę we Włoszech

O dwóch takich, co robią karierę we Włoszech

Pisałam już Wam kiedyś o karierze, jaką robi we Włoszech Jerzy Stuhr. Ale – wiadomo, Stuhr to Stuhr, klasa sama w sobie, więc właściwie jego kariera nie dziwi. Niespodzianką natomiast może być fakt, że karierę aktorską robią też we Włoszech dwie Polki, i to Polki szerzej w Polsce nieznane.

kasia_smutniak_002

Kasia Smutniak. Czyż nie wydaje się Wam podobna do Keiry Knightley?

Pierwszą z nich jest oczywiście Kasia Smutniak – nieco znana w Polsce właśnie dzięki sukcesom aktorskim we Włoszech. Urodzona w Pile w 1979 roku, śliczna, ciemnooka i ciemnowłosa Katarzyna zaczęła karierę jako modelka, a w wieku 19 lat zamieszkała we Włoszech. Najpierw występowała w reklamach, później w serialach: począwszy od Ultimo – L’infiltrato (2003), a skończywszy na Volare – La grande storia di Domenico Modugno (2013), historii piosenkarza, który śpiewał m. in. najsłynniejszą włoską piosenkę „Volare” (Nel blu dipinto di blu). Ten ostatni serial zresztą całkiem niedawno był pokazywany w TVP1. Kwestią czasu było pojawienie się Kasi na dużym ekranie. Smutniak wystąpiła m.in. From Paris with Love, (Pozdrowienia z Paryża), Benvenuto Presidente!czy Tutta colpa di Giuda, współpracowała z takimi reżyserami jak Vittorio Taviani czy Ferzan Ozpetek oraz z aktorami takimi jak Claudio Bisio, Riccardo Scamarcio czy Paola Cortellese (to są naprawdę włoskie gwiazdy). Zebrała sporo nagród, m.in. Złoty Glob w 2008 roku oraz dwukrotnie Nastro d’argento (włoską nagrodę filmową). Oprócz kariery filmowej kontynuuje pracę modelki: jest muzą Giorgio Armaniego.

kasia smutniak 1

Scena flmu “Volare – la grande storia di Domenico Modugno”

Kasia Smutniak znana jest nie tylko dzięki swoim rolom, ale także dzięki burzliwemu życiu prywatnemu: w 2003 roku na planie filmu „Radio West” poznała włoskiego aktora Pietro Taricone, któremu urodziła córeczkę Sofię. Niestety, w 2010 roku Pietro zginął tragicznie w wyniku błędu przy skoku ze spadochronem – stało się to na oczach Kasi. Rok później aktorka związała się z producentem filmowym, starszym od niej o blisko 20 lat Domenico Procaccim, z którym ma synka Leone.

Kasia Smutniak jest we Włoszech bardzo znana: tak bardzo, że wszystkie Kasie przedstawiając się we Włoszech mogą liczyć na komentarz: „O, Kasia? Jak Kasia Smutniak?”. Mniej popularna, ale równie uznana jest druga Polka – Magdalena Grochowska.

gorchowska

Magdalena Grochowska uosabia ideał słowiańskiej urody.

Grochowską przyuważyłam oglądając mój ukochany serial, „Un passo dal cielo” – jednak gdyby nie lista płac, w życiu bym się nie zorientowała, że aktorka grająca panią doktor Emmę nie jest Włoszką: mówi po włosku po prostu perfekcyjnie! W przeciwieństwie jednak do Smutniak, Grochowska pojawia się głównie w telewizji, m.in.w serialach „Che Dio ci aiuti” czy „I Liceali 3” oraz w filmach „Viso d’angelo” i „Gente di mare 2”, wystąpiła też gościnnie w „Don Matteo” (czyli Ojcu Mateuszu). Z hitów kinowych najciekawszy jest „Per non dimenticarti” z 2006 roku. Ze swoją klasyczną słowiańską urodą, blond włosami, błękitnymi oczami i jasną karnacją, aktorka nazywana jest „najsławniejszą odtwórczynią ról imigrantek”. Co ciekawe, Grochowska przez dwa lata przebywała we Włoszech nielegalnie: o tym trudnym doświadczeniu i o swoim życiu emigrantki opowiada bardzo ciekawie w tym wywiadzie

passo2x05_magdalena_grochowska

W roli doktor Emmy w serialu “Un passo dal cielo”

O życiu prywatnym Magdaleny Grochowskiej wiadomo tylko tyle, że ma dziewięcioletniego syna Alessandro, którego wychowuje sama. Podobno chłopiec bardzo lubi przyjeżdżać do Polski.

Myślę, że możemy być naprawdę dumni z tych dwóch Polek: dobrych aktorek i pięknych kobiet, które, cóż, w pewnym sensie „budują” nam markę za granicą 😉 Oby ich kariery rozwijały się jak najlepiej!

Źródło 1 

Źródło 2 

Aleksandra: kompletnie zwariowana na punkcie Włoch, włoskiego i wszystkiego, co się z włoskim łączy.