Noworoczne postanowienia Włochów

Noworoczne postanowienia Włochów

Buongiorno a tutti,

 

Dziś już 30 stycznia, a zatem jutro Sylwester, jedna z najbardziej niezwykłych nocy w całym roku. Tradycyjnie z San Silvestro wiąże się sporo zwyczajów, w tym ten najbardziej popularny – noworoczne postanowienia! Sprawdźmy zatem, jakie to buoni propositi składają Włosi w sylwestrową noc – jakie są noworoczne postanowienia Włochów.

Jak wynika z sondaży, około 64% procent Włochów ma jakieś postanowienia na Nowy Rok. Dominują przede wszystkim te związane z własnym zdrowiem i formą: 40% badanych pragnie w Nowym Roku schudnąć, 43% uprawiać więcej sportu, a 34% – zadbać o zdrowie. Zauważono, że te dość ogólne postanowienia nieco się różnią w zależności od wieku: najmłodsi (18-25 lat, czyli już nie ja) optują za zapisaniem się na siłownię, grupa między 36 a 40 lat postanawia zdrowiej się odżywiać, a ci między 46 a 60 rokiem życia pragną zadbać nie tylko o zdrowie, ale i o ducha.

Dość istotne jest dla Włochów oszczędzanie (postanawia to czynić 15% badanych, głównie w najmłodszej grupie) oraz spędzanie czasu z rodziną (9%). Wśród sposobów spędzania czasu wolnego dominuje podróżowanie: pragnie tego aż 32% badanych, podczas gdy pragnienie przeczytania przynajmniej jednej (!) książki w roku wyraziło zaledwie 11% badanych, głównie najstarszych. Ciekawostką jest fakt, że blisko 60% najmłodszych ankietowanych planuje w przyszłym roku uniezależnić się od rodziny! Z kolei 34% chciałoby odnaleźć równowagę między życiem prywatnym i zawodowym.

A czego Włosi żałują w mijającym roku? Przede wszystkim, żałują tego, że nie podróżowali wystarczająco (35%), ale też tego, że nie dotrzymali swoich poprzednich noworocznych postanowień (30%). Nie są zadowoleni też z tego, że mieli za mało czasu wolnego (29%) i że za dużo wydali (24%).

Ciekawa jestem, czy Wy też macie postanowienia noworoczne? Zapewne tak, bo kto w cichości ducha nie obiecywał sobie, że od tego roku to już na pewno zapisze się na siłownię, zrzuci te trzy kilo czy też nauczy się nowego języka?

No właśnie, nowy język. Może ktoś z moich Czytelników chciałby się w nowym roku nauczyć języka włoskiego? Jeśli tak, mam dla Was fantastyczny sposób na realizację tego postanowienia: zapiszcie się do Szkoły Studia, Parla, Ama: od stycznia rusza nowy kurs, prowadzony przez wyjątkowego pasjonata, przez Kubę z bloga Italia nel cuore. Małe grupy, fantastyczna atmosfera i pasja to najlepsza metoda, by zrealizowac to postanowienie: tym razem NAPRAWDĘ. Zainteresowanych zapraszam do kontaktu: studiaparlaama@gmail.com, a wszystkim moim Czytelnikom życzę wspaniałego Nowego Roku… i oczywiście realizacji wszystkich noworocznych postanowień!

 

Źródło

Aleksandra: kompletnie zwariowana na punkcie Włoch, włoskiego i wszystkiego, co się z włoskim łączy.