Włosi bardzo lubią swoje place, piazza, i bardzo lubią robić zakupy na rynkach (mercato), ryneczkach, targach i bazarach. Zresztą turyści też to lubią. Oczywiście mam na myśli nie tylko to, że chodzą na rynek po marchewkę i ziemniaki, ponieważ na targach włoskich można znaleźć o wiele więcej. W każdym razie, włoskie bazarki są do tego stopnia lubiane i popularne, że wręcz nie wypada ich nie znać! Jakie są najsłynniejsze włoskie rynki? Oto ich lista:
- Palermo, Ballarò
Miasto tak żywiołowe i kolorowe jak stolica Sycylii musi mieć swój słynny rynek. Nazywa się Ballarò, nazwa pochodzi zapewne od miejscowości Balhara niedaleko Monreale: tam bowiem mieli swój targ arabscy kupcy. Ballarò jest miejscem bardzo głośnym: sprzedawcy maja zwyczaj krzyczeć “abbanniate!”, aby zachęcić kupujących do obejrzenia ich właśnie stoisk. Rynek otwarty jest także popołudniami, dlatego można zaopatrzyć się w gotowe przysmaki palermitańskiej kuchni, jak na przykład gotowe cebulki, przygotowane ośmiornice albo cielęce flaki.
2) Venezia, Mercato del Rialto
Jest to prawdopodobnie najstarszy wenecki rynek, od około tysiąca lat znajduje się w tym samym miejscu, na Campo de la Becarie, w pobliżu Ponte del Rialto. Słynny jest rzecz jasna głównie dzięki rybom, ale można też kupić tam świeże owoce i warzywa, na przykład wenecki przysmak, fioletowe karczochy, pochodzące z pobliskiej wysepki Sant’Erasmo, będącej jednym wielkim ogrodem warzywnym.
3) Bologna, Mercato di Mezzo
W Bolonii znaleźć można wiele targów, ale na pewno najbardziej znanym jest Mercato di Mezzo, prawdopodobnie istniejący od około 1400 roku. W małych sklepikach i stoiskach można zaopatrzyć się we wszystkie przysmaki pysznej bolońskiej kuchni, na przykład w wędliny, sery, pieczywa, świeży makaron, owoce i warzywa. A wszystko to wśród pięknych średniowiecznych budynków.
4) Roma, Campo de’ Fiori.
Czy mogłoby na naszej liście zabraknąć Rzymu? Niegdyś znane jako miejsce wykonywania kary śmierci (wspomnieć nalezy Giordano Bruno), dziś Campo de’ Fiori jest najbardziej znanym rzymskim rynkiem, na którym można zakupić lokalne sery i wędliny, owoce świeże i suszone, warzywa strączkowe, jarzyny już pokrojone na minestrone, przyprawy i kwiaty. Wieczorem natomiast Campo de’ Fiori jest miejscem spotkań przy kolacji czy drinku.
5) Genova, Mercato Orientale
Ogromny kryty rynek w Genui zajmuje teren dawnego klasztoru. Sprzedawcy oferują tam najlepsze liguryjskie smaki: pyszne świeże pesto, pachnące focacce, pojemniczki pełne przypraw, oliwy, ryby, owoce, warzywa, ale także ubrania, buty, biżuterię i różnego rodzaju gadżety. Przy samym wejściu na targ natomiast znadują się stoiska z kwiatami.
6) Lucca, Mercato Antiquario
Zdecydowanie mniej znany i młodszy od pozostałych, ale nie mniej ciekawy! W każdy trzeci weekend miesiąca centrum miasta zamienia się w wielki targ. Oprócz jedzenia można tam zakupić wszelkiego rodzaju oggetti di antiquariato, czyli meble, lampy, dywany, porcelanę, biżuterię, ozdoby, drobiazgi do domu, niekiedy także ubrania, książki i płyty – od sprzedawców z całej Italii.
7) Napoli, Via San Gregorio Armeno
Nie jest to rynek w ścisłym znaczeniu tego słowa, raczej po prostu jedna ulica miasta, ale absolutnie nie może jej zabraknąć w zestawieniu. Przy tej właśnie ulicy mieszczą się warsztaty wytwórców słynnych neapolitańskich szopek bożonarodzeniowych. Obok tradycyjnych postaci z szopki, a więc Świętej Rodziny, aniołów czy pastuszków możemy też tam znaleźć figurki przedstawicieli różnych zawodów (piekarza, rzeźnika, szewca itp), ale równiez słynnych polityków, aktorów i różnych gwiazdorów. Bardzo niezwykłe miejsce!
8) Torino, Porta Palazzo (Mercato di Porta Pila)
Północne Włochy też mogą pochwalić się rynkami i bazarkami. Na ogromnym, ale uporządkowanym i eleganckim Mercato di Porta Pila można codziennie zakupić nie tylko produkty żywnościowe, ale też odzież, obuwie, tkaniny, zaś co sobota otwiera się tutaj pchli targ, na którym znajdziecie absolutnie wszystko, czego dusza zapragnie.
9) Firenze, Mercato Nuovo
Na najbardziej znanym florenckim rynku próżno szukać owoców i warzyw: jest to miejsce przeznaczone na torebki, buty, ubrania, portfele, paski i inne wyroby skórzane, ale także apaszki, kapelusze, biżuterię i inne drobiazgi. Symbolem rynku jest figurka dzika wykonana z brązu, której koniecznie należy dotknąć, aby mieć szczęście: jeszcze lepiej zaś włożyć mu do pyszczka monetę, wtedy szczęście zapewnione!
10) Modena, Mercato Albinelli
Niewielka Modena ma równiez swój ryneczek, i to kryty, w dużej przestrzeni wykonanej z żelaza i szkła. Konstrukcja uważana jest za zabytek i dzieło sztuki, ale w środku możemy zakupić największe pyszności lokalnej kuchni: warzywa, owoce, sery, wędliny, ręcznie robione tortellini, słodycze i alkohole. W Mercato Albinelli organizowane są też czasem różne eventy, koncerty, spotkania i zabawy dla dzieci.
Jak Wam się podobają najsłynniejsze włoskie rynki? Może macie swój ulubiony? Może po prostu ten, na którym robicie/robiliście we Włoszech zakupy? 😉