Najpiękniejsze fontanny w Rzymie

Najpiękniejsze fontanny w Rzymie

Witajcie kochani,

Dzisiaj chciałam Wam przedstawić najpiękniejsze fontanny w Rzymie. To już drugi post w ostatnim czasie, poświęcony mojemu ukochanemu miastu. Nie będę ukrywać, że głęboka potrzeba pisania o Rzymie zrodziła się po prostu z tęsknoty, nie byłam bowiem w Wiecznym Mieście od bardzo, bardzo dawna. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Włochy są tak ciekawe, tak bogate, tyle miejsc jest w nich do zobaczenia i do zwiedzenia, że nie mogę ciągle wracać do jednego miejsca, choćby mnie nie wiem, jak ciągnęło. Ile można jeździć do Rzymu, piętnaście, szesnaście, siedemnaście razy? Sama już zgubiłam rachubę. Ale za to można o Rzymie pisać w nieskończoność.

Po tym nieco przydługim wstępie przejdźmy do meritum, czyli do tego, jakie są najpiękniejsze fontanny w Rzymie.

  1. Fontanna di Trevi

Czy kogokolwiek dziwi pierwsze miejsce w moim rankingu? Na pewno nikogo, bowiem pomimo ogromnej ilości turystów otaczających to miejsce, jest to bez wątpienia najpiękniejsza rzymska fontanna! Zawdzięczamy ją papieżowi Klemensowi XII. Zbudowana jest w stylu barokowym, a ogromne marmurowe posągi nawiązują do tematyki morza, stąd też widzimy tam trytony i boga Okeanosa. Przez fontannę przechodzi 80 tysięcy metrów sześciennych wody dziennie. Nie zapomnijmy wrzucić do fontanny monety – zapewni to nam powrót do Rzymu, a samemu miastu fundusze na renowację zabytków!

  1. Fontana dei Quattro Fiumi (Fontanna Czterech Rzek)

Jedna z moich ukochanych fontann znajduje się na Piazza Navona i przedstawia cztery postacie, symbolizujące cztery ogromne rzeki: Dunaj, Nil, Ganges i Rio de la Plata. W środku fontanny umieszczony jest obelisk, jeden z wielu rzymskich obelisków, na którego szczycie znajduje się posążek gołębia, co ma symbolizować z jednej strony papieża Innocentego X (na zlecenie którego Gianlorenzo Bernini zbudował fontannę), a drugiej triumf chrześcijaństwa nad całym światem. Ciekawostką jest fakt, że olbrzym, który symbolizuje Rio de la Plata, ma wyciągniętą rękę, tak jakby chciał obronić się przed upadkiem pobliskiego kościoła Santa Agnese. Kościół ten zbudowany został przez największego rywala Berniniego – Francesca Borrominiego. Architekt fontanny nie mógł się oprzeć przed złośliwością wobec konkurenta!

http://www.gliscritti.it/gallery3/index.php/album_066/bernini-fontana-044

  1. Fontana di Piazza della Rotonda (Fontanna Panteonu)

Fontanna znajduje się w samym sercu Rzymu, naprzeciwko wejścia do Pantheonu. Swego czasu uwielbiałam fotografować tę właśnie fontannę i niezwykle ekspresyjne rybie pyski. W centrum budowli znajduje się kolejny egipski obelisk. Ciekawostką jest fakt, że przez długie lata na placu przed Pantheonem odbywał się codziennie targ rybny. Na czas budowy fontanny udało się skłonić handlarzy, aby przenieśli się na pobliski Piazza Navona, lecz zaraz po zakończeniu budowy handlarze wrócili i… trzymali w wodach fontanny swoje sieci z rybami! Dopiero w połowie XIX wieku udało się ostatecznie zlikwidować targowisko.

  1. Fontana del Tritone (Fontanna Trytona)

Kolejne dzieło jednego z największych budowniczych barokowego Rzymu, Berniniego. Nieduża, lecz przepiękna fontanna usytuowana jest na Piazza Barberini i nie przypadkiem jej fragmentem jest herb tej słynnej rzymskiej rodziny. Przedstawia Trytona w wielkiej muszli, podtrzymywanej przez ogony czterech delfinów.

  1. Fontana delle Naiadi

Jedyna fontanna, do której udało mi się kiedyś wleźć. Znajduje się na Piazza della Repubblica, w pobliżu dworca Termini, i jest najmłodsza w tym rankingu – wybudowano ją w 1901 roku, a przedstawia cztery nimfy siedzące na zwierzętach: koniu, smoku, łabędziu i morskim potworze,. Swego czasu fontanna wywołała ogromny skandal: nimfy są nagie, w wyuzdanych pozach, tryska na nie strumień wody… wystarczy, żeby pobudzić wyobraźnię niektórych! Przez pewien czas fontanna była nawet zasłonięta drewnianą konstrukcją, aby uchronić oczy rzymian przed gorszącym widokiem, ostatecznie jednak uznano, że można ją wystawić na widok publiczny. Przepięknie oświetlona fontanna jest ozdobą tej części Rzymu.

  1. Fontana delle Tartarughe

Fontanna Żółwi jest nieduża, pochodzi z XVI wieku i przedstawia czterech efebów (pięknych młodzieńców) i osiem delfinów, a każdy efeb wyciąga rękę w kierunku małych żółwików usytuowanych na misie, z której tryska woda. Fontanna znajduje się na Piazza Mattei: według legendy, początkowo miała być umiejscowiona gdzie indziej, lecz młody książę Mattei przekupił władze miasta i ustawiono ją przed jego domem: w ten sposób książę chciał zademonstrować swoją potęgę pewnemu mężczyźnie, który nie zgodził się oddać córki za żonę.

http://www.tesoridiroma.net/monumenti_roma/fontana_tartarughe.html

  1. Fontana dei Leoni

Szczypta sztuki egipskiej w sercu Rzymu, czyli na Piazza del Popolo. Jeszcze przed budową fontanny znajdował się tam – kolejny już – obelisk, toteż architekt Giuseppe Valadier postanowił zachować styl starożytnego Egiptu. Fontanna przedstawia cztery lwy, siedzące na szczycie schodów, z których pysków tryska woda do czterech mis.

https://ilglobo.com.au/news/38252/as-roma-chairman-pays-the-price-for-frolicking-in-rome-fountain/

  1. Fontana della Barcaccia

Fontanna w kształcie łodzi, z której wylewa się woda, znajduje się na Placu Hiszpańskim, u stóp Schodów Hiszpańskich. Zbudowana w XVI wieku przez Pietra Berniniego na życzenia papieża Urbana VIII, który chciał, by na każdym rzymskim placu znajdowała się fontanna. Podobno budowla ma upamiętniać powódź z 1589 roku, kiedy to woda wdarła się na Plac Hiszpański i wyrzuciła tam łódkę. Jest to jedna z nielicznych dużych fontann w Rzymie, z której można pić wodę (z małych studzienek, tak zwanych nasoni, można spokojnie pić).

https://it.wikipedia.org/wiki/Fontana_della_Barcaccia

  1. Fontana del Moro

Kolejna już fontanna usytuowana na przepięknym Piazza Navona to Fontana del Moro, zbudowana w XVI wieku na podstawie projektu, oczywiście, Berniniego. Przedstawia człowieka o nieco afrykańskich rysach twarzy (stąd pierwotna nazwa fontanny, Etiope, i obecna, Moro), ściskającego w ręce delfina, z którego pyska tryska woda. Moro otoczony jest czterema innymi mężczyznami, z których ust płynie woda.

https://www.tripadvisor.co.uk/LocationPhotoDirectLink-g187791-d8857453-i230366243-Fontana_del_Moro-Rome_Lazio.html

  1. Fontana dei Cavalli Marini

Ranking zamyka nam śliczna, nieduża fontanna przedstawiająca cztery konie podtrzymujące misę z wodą, znajduje się w Villa Borghese, ogromnym rzymskim parku. Nie jest może tak znana jak pozostałe najpiękniejsze fontanny w Ryzmie … ale to przecież nie ujmuje jej uroku, prawda?

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Fontana_dei_Cavalli_Marini-Villa_Borghese-Rome.jpg

A jak przedstawiałby się Wasz ranking? Jakie są Waszym zdaniem najpiękniejsze fontanny w Rzymie?

 

Aleksandra: kompletnie zwariowana na punkcie Włoch, włoskiego i wszystkiego, co się z włoskim łączy.