Najpiękniejsze duoma we Włoszech

Najpiękniejsze duoma we Włoszech

Włochy są usiane przepięknymi kościołami: od malutkich wiejskich kościółków po wspaniale, imponujące bazyliki. Trudno jest wybrać choćby te najważniejsze i najpiękniejsze, ale zrobiłam to dla Was – wybrałam pięć najpiękniejszych kościołów, które we Włoszech absolutnie trzeba zobaczyć. Ale, prawdę mówiąc, zeby sobie nieco ułatwić sprawę, wybrałam tylko te kościoły, które nazywamy „duomo”.

Duomo to nazwa najważniejszego kościoła w mieście.  Nie jest to tożsame z katedrą: katedra to siedziba biskupa. Kwestia tego, który kościół to duomo, bywa niekiedy dość umowna i związana z wielowiekową tradycją.

Dość gadania, przejdźmy do konkretów.

  1. Duomo di Siracusa

Bardzo niezwykły i oryginalny kościół, łączący w sobie wiele różnych stylów architektonicznych, został zbudowany na murach dawnej świątyni rzymskiej ku czci Minerwy (w niektórych miejscach wciąż zachowane są starożytne kolumny), a kolejne części dobudowane są w stylu barokowym i rokoko. Imponująca fasada z jasnego marmuru zdaje się lśnić w sycylijskim słońcu. Wyjątkowe, przepiękne miejsce.

duomo-di-siracusa

https://www.tripadvisor.it/LocationPhotoDirectLink-g187891-d3451048-i54917857-Duomo_di_Siracusa-Syracuse_Province_of_Syracuse_Sicily.html

  1. Duomo di Amalfi

Pozostajemy na południu Włoch. Warte zobaczenia jest przepiękne Duomo w Amalfi, w Kampanii, znajdujące się w samym sercu miasta. Podobnie jak Duomo di Siracusa jest mieszanką stylów architektonicznych: trochę romańskiego, trochę barokowego, trochę bizantyjskiego… Imponujące schody prowadzą wprost do portalu z brązu, przywiezionego do Włoch z dalekiego Konstatynopola. W podziemiach kościoła znajdują się relikwie świętego Andrzeja Apostoła, patrona Amalfi.

Duomo_di_Amalfi_2

https://it.wikipedia.org/wiki/Duomo_di_Amalfi

  1. Duomo di Siena

Jedna z najpiękniejszych katedr świata, zbudowana w stylu romańsko – gotyckim, z przepiękną, trójosiową fasadą. Swego czasu miała zostać rozbudowana, co uczyniłoby z niej największą chrześcijańską świątynię na świecie, ale plany te nigdy nie doszły do skutku i dobrze, bo już teraz Duomo jest cudowne, nie musi być większe. Z zewnątrz zbudowane z pasów marmuru w różnych barwach (kremowy, różowy, biały, ciemnozielony…), w środku to istny skarbiec: można tam zobaczyć dzieła wielkich włoskich twórców, a przede wszystkim cudowną marmurową ambonę.

Duomo di Siena

https://it.wikipedia.org/wiki/Duomo_di_Siena

  1. Duomo di Firenze

Santa Maria del Fiore, czyli Duomo di Firenze, wraz ze stojącą obok dzwonnicą, jest bez wątpienia jednym z najpiękniejszych zabytków Florencji. Podobnie jak katedra sieneńska, także Duomo di Firenze zrobione jest z marmuru różnych kolorów, ale posiada tez coś wyjątkowego – cudowną kopułę autorstwa Filippa Brunelleschiego, która oprócz tego, że wieńczy bryłę katedry, to jeszcze czyni panoramę Florencji tak charakterystyczną i wyjątkową.

duomo-di-firenze

https://caffeitaliachannel.com/arte/il-%E2%80%AAduomo-di-firenze%E2%80%AC-e-il-suo-museo-multitasking-4485/

  1. Duomo di Milano

Gotycka katedra, która nieodmiennie robi na mnie wrażenie swoimi rozmiarami i nic dziwnego, jest bowiem trzecim co do wielkości kościołem na świecie, największy zaś kościół, rzymska Bazylika świętego Piotra, nie jest aż tak wysmukła i strzelista. Warto wybrać się na dach katedry – nie tylko ze względu na widok na miasto (a przy dobrej pogodzie także i na Alpy), ale też ze względu na Madonninę, złotą figurkę Madonny, umieszczoną na wieżyczce na szczycie Duomo. Madonnina zajmuje szczególne miejsce w sercu mediolańczyków, o czym wie każdy, kto oglądał film Checco Zalone „Che bella giornata”.

Milan_Cathedral_2013-09-18

https://it.wikipedia.org/wiki/Duomo_di_Milano

No, tak wygląda mój ranking. A jaki byłby Wasz? Może umknęła mi jakaś ważna katedra?

Aleksandra: kompletnie zwariowana na punkcie Włoch, włoskiego i wszystkiego, co się z włoskim łączy.