Najlepsze repetytoria gramatyczne do włoskiego

Najlepsze repetytoria gramatyczne do włoskiego

Każdy czytelnik mojego bloga już wie, dlaczego gramatyka jest ważna i trzeba się jej uczyć. Prędzej czy później każdy będzie też potrzebował książki, która przejrzyście i logicznie poukłada zagadnienia gramatyczne, wyjaśni co trzeba i pokaże w jasny sposób strukturę włoskiej gramatyki. Jednym słowem: repetytorium. I dzisiaj przedstawiam Wam moim zdaniem najlepsze repetytoria gramatyczne do włoskiego.

Praktyczne repetytorium z ćwiczeniami dla początkujących i zaawansowanych, Anna Wieczorek, wyd. Edgard

Obecnie, jako lektor, nie korzystam raczej z materiałów po polsku, ale gdy sama się uczyłam, to repetytorium stanowiło dla mnie coś w rodzaju Biblii. Jest naprawdę dobre, głównie dlatego, że napisano je prostym, logicznym językiem, dodając przykłady tak jasne, że doprawdy – trudno nie zrozumieć. Najgorszy tępak przyswoi regułę wyłożoną tak łopatologicznie. I to jest w tej książce najcenniejsze. Dodatkowy plus, że repetytorium, owszem, zajmuje się wyjątkami, ale w stopniu niewielkim i nienachalnym, dzięki czemu nawet osoba ucząca się samodzielnie potrafi zrozumieć, co jest ważne, a co nie.

Pewną wadą tego repetytorium jest moim zdaniem za mała ilość ćwiczeń. Trzy ćwiczenia na krzyż absolutnie niczego nam nie utrwalą. Rozumiem jednak, że ideą podręcznika jest raczej proste wytłumaczenie zasad, a nie skupianie się na ćwiczeniach – i to się udało. Osobiście dodałabym jeszcze drugą część, dla bardzo zaawansowanych, tak by wytłumaczyć np. verbi pronominali, a inne tematy rozwinąć (np. congiuntivo czy przyimki).

https://www.ceneo.pl/3274014

Grammatica avanzata della lingua italiana, Susanna Nocchi i Roberto Tartaglione, Alma Edizioni

Najlepszy podręcznik do zaawansowanej gramatyki, na jakim kiedykolwiek pracowałam. Przede wszystkim, jest bardzo obszerny i porusza chyba wszystkie skomplikowane zagadnienia włoskiej gramatyki: od rodzajników aż po zgodność czasów, włączając w to takie smaczki, jak np. konstrukcję far fare. Tłumaczy, w sposób uporządkowany i przejrzysty, wszystkie zasady, po kolei, po czym następuje sążnista ilość ćwiczeń. Warto zauważyć, że niektóre ćwiczenia są niebanalne, zrobione z dowcipem, dzięki czemu praca nie jest nudna. Jedynym moim zastrzeżeniem jest może nieco zbyt rozbudowana teoria i ilość zasad, momentami napisana dość trudnym językiem, przez co książka absolutnie nie nadaje się dla osób, które nigdy wcześniej nie przerabiały danego tematu. Idealna jest natomiast do powtórek i podsumowań.

http://www.sprakbokhandeln.se/italienska7/contents/sv/d14.html

 

 

Grammatica pratica della lingua italiana, Susanna Nocchi, Alma Edizioni

Napisana w podobnym stylu co “Grammatica avanzata…”, zresztą tej samej autorki, jest jednym z moich ulubionych materiałów. Bardzo jasno wykłada zasady, jest uporządkowana, ciekawa, ćwiczenia niebanalne (np. psychotesty, quizy, zabawne lektury, ciekawostki), przemyślana i naprawdę szalenie przydatna nawet dla początkujących, co jest rzadkie w przypadku książek napisanych po włosku i przez Włochów. Oby więcej takich materiałów i oby więcej ćwiczeń, bo w niektórych przypadkach jest ich za mało.

https://pl.scribd.com/document/353404281/Grammatica-pratica-della-lingua-Italiana-Susanna-Nocchi-pdf-pdf

Grammatica nel contesto, Fabia Gatti, Stella Peyronel, Loeschner Editore

https://www.loescher.it/dettagliocatalogo/O_2843/Grammatica-in-contesto

Bardzo przyjemny podręcznik, złożony z dwóch rodzajów zagadnień: gramatycznych i leksykalnych. Część gramatyczna zawiera dobrze i bardzo obszernie wytłumaczone zasady, a do tego masę, naprawdę masę ćwiczeń, w dodatku praktycznie ułożonych: od zagadnień łatwiejszych po te najtrudniejsze (w przypadku, gdy ćwiczeń jest mało, taka gradacja nie zawsze jest możliwa). Dzięki temu książka jest naprawdę przydatna. Warto zwrócić też uwagę na stronę leksykalną: słownictwo jest bardzo obszerne, poruszane są także takie kręgi leksykalne, których ze świecą szukać gdzie indziej (np. środowisko naturalne), za co książka dostaje ode mnie dużego plusa.

Powyższe propozycje to coś w rodzaju esencji języka włoskiego i stanowią mój zestaw podręczny. Jednak uważam, że dobrych materiałów nigdy za wiele, dlatego proszę Was o komentarz: jakie inne ciekawe książki do gramatyki znacie? Co możecie polecić, czego nie lubicie? Jakie są Waszym zdaniem najlepsze repetytoria gramatyczne do włoskiego? Będę wdzięczna za Wasze opinie!

Aleksandra: kompletnie zwariowana na punkcie Włoch, włoskiego i wszystkiego, co się z włoskim łączy.