Miasta widma we Włoszech

Miasta widma we Włoszech

Ciekawam, czy słyszeliście kiedyś włoski termin „città  fantasma”? Po polsku oznacza to miasto widmo, czyli miasto całkowicie lub prawie całkowicie opuszczone przez mieszkańców. We Włoszech jest to zjawisko niestety bardzo częste – mówi się o ponad sześciu tysiącach takich opustoszałych miasteczek!

Citta fantasma robią wrażenie zarazem smutne i przerażające. Przerażające ze względu na swoją pustkę: potrafią przyprawić  o gęsią skórkę! Lecz także smutne, bo przecież kiedyś tętniły życiem i były domem dla wielu ludzi, którzy potem, z różnych względów, je opuścili. Ale są także fascynujące: kryją w sobie tyle historii… przedstawię Wam dzisiaj miasta widma we Włoszech, które chciałabym odwiedzić:

  1. Craco

Najsłynniejsze włoskie miasto widmo znajduje się w Bazylikacie, w prowincji Matera. Zostało calkowicie opuszczone w 1963 roku, po tym, jak seria lawin znacznie je zniszczyła i uniemożliwiła blisko ośmiu tysiącom mieszkańcom dalsze zajmowanie terenu. Craco robi niesamowite wrażenie do dzisiaj i ciężko pracuje na swoją sławę: po pierwsze, tworzyło scenografię do wielu filmów (wystarczy wspomnieć Pasję Mela Gibsona czy  Quantum of Solace z Jamesem Bondem), a po drugie uważane jest za jedno z najbardziej nawiedzonych miejsc w całej Italii. Nic więc dziwnego, że przyciąga masę turystów nieliczących się z niebezpieczeństwem (miasto stopniowo się osuwa).W Craco można zobaczyć m.in. kaplicę, fontannę i starą gospodę – według legendy, właścicielka tawerny, nader piękna kobieta, uwodziła klientów, zabijała ich i marynowała w occie, a potem serwowała gościom jako swoje danie popisowe (a fuj!). Może dlatego to miasto uchodzi za nawiedzone?

http://www.italianways.com/craco-coming-alive-on-film/

 

http://www.italianways.com/craco-coming-alive-on-film/

  1. Valle Piola

Położone w Abruzji, w prowincji Teramo, średniowieczne miasteczko Valle Piola opustoszało w 1977 roku. Inaczej niż w przypadku Craco, nie ma  tu mowy o żadnej naturalnej przyczynie opuszczenia miejscowości: ot, stopniowo wynosili się kolejni mieszkańcy, kuszeni wizją dobrej pracy i ciekawych rozrywek w większych miastach.

Valle Piola składa nie poraża ogromem, ale jest bardzo ciekawe z punktu widzenia architektonicznego – szczególną uwagę zwracają tzw. gaffi, czyli drewniane balkony w stylu longobardzkim. Zatopione w zieleni, miasteczko nie sprawia wrażenia tak ponurego jak Craco.

Ciekawostką jest fakt, że jeśli osada się Wam spodobała, możecie bez problemu ją kupić. Wystarczy mieć 550 tysięcy euro – za tyle można było nabyć Valle Piola w 2011 roku, ale jak dotąd nie znalazł się żaden chętny. A szkoda.

https://en.wikipedia.org/wiki/Valle_Piola

http://www.resources.immobiliarecaserio.com/the-ghost-town-abandoned-villages/

  1. Consonno, Lombardia

Na północy opuszczonych miasteczek jest mniej niż na południu czy w centrum, niemniej jednak są, zas najbardziej z nich znane  to Consonno w Lombardii, a to ze względu na swoją smutną historię. Osada żyła sobie spokojnie od prawie tysiąca lat, a trzystu jej mieszkańców zajmowało się rolnictwem i zbieraniem jadalnych kasztanów. I wszystko byłoby dobrze, gdyby nie Mario Bagno,właściciel wszystkich nieruchomości w miasteczku. W 1962 roku postanowił on wysiedlić wszystkich mieszkańców i wyburzyć całą zabudowę, a w tym miejscu wybudować wielki park rozrywki i centrum handlowe. I tak w miejscu dawnych domów powstała m.in.galeria handlowa w stylu arabskim, z wielką wieżą przypominającą minaret, chińska pagoda, wielki luksusowy hotel, quasi-średniowieczny zamek , pole do minigolfa i tym podobne atrakcje. Jednak los zemścił się okrutnie na bogatym przedsiębiorcy: w wyniku kilku lawin została zniszczona nowa droga, prowadząca do Consonno, i nigdy jej nie odbudowano. Od tego momentu zaczął się schyłek miasteczka. W latach osiemdziesiątych próbowano jeszcze przerobić hotel na dom opieki, ale ten pomysł nie wypalił. Od tego czasu jedynym objawem życia był nielegalnie organizowany letni festiwal muzyczny w 2007 roku.

http://sometimes-interesting.com/2013/07/10/count-bagnos-city-of-toys-consonno-italy/

  1. Fabbriche di Careggine

Bez wątpienia najbardziej niezwykła città fantasma znajduje się w Toskanii, na dnie jeziora Vagli. Dawna średniowieczna osada o nazwie Fabbriche di Careggine liczyła sobie 141 mieszkańców, gdy w 1947 władze podjęły decyzję o budowie tamy. Ludność została przesiedlona, a miasteczko zalane wodami rzeki o nazwie Edron – i tak domy, kościół i zabudowania gospodarcze spoczęły na dnie sztucznego jeziora o nazwi Vagli. Ale! To nie koniec historii. Co jakiś czas wody jeziora są spuszczane z powodu konieczności dokonania jakiś prac i wtedy…zatopione miasto, ze swoimi domkami, kościołem, mostkiem, cmentarzem i dzwonnicą wychodzi na powierzchnię! Jest to absolutnie niezwykły widok, nic dziwnego, że ostatnim razem, kiedy spuszczono wody jeziora, a stało się to w 1994 roku, oglądało to blisko milion turystów! Niestety, nie wiadomo, czy i w ogóle jeszcze kiedyś będzie możliwość obejrzenia podwodnego miasta.

http://www.meteoweb.eu/foto/fabbriche-di-careggine-lago-di-vagli/id/452937/

https://it.wikipedia.org/wiki/Fabbriche_di_Careggine

  1. California di Gosaldo

Nazwa tego miasteczka w regionie Veneto nie brzmi specjalnie włosko, prawda? Cóż, osada powstała wokół małej osterii o nazwie „Alla California”, powstałej w połowie XIX wieku i nazwanej tak w związku z szalejącą wówczas w USA gorączką złota. W tym samym czasie odkryto na tym terenie złoża rtęci, wybudowano więc małą kopalnię i osadę wokół niej. Lecz złoża się wyczerpały dość szybko i z czasem coraz więcej mieszkańców zaczęło opuszczać Californię.  Była jeszcze nadzieja, że miejsce nie umrze – planowano przekształcić osterię w luksusowy hotel, lecz planów tych nie zrealizowano: w 1966  roku, w wyniku ulewnych deszczy (które spowodowały powódź we Florencji), wylały potężnie dwa strumienie przepływające przez miejscowość. Spowodowało to tak ogromne szkody,  w tym kompletne zniszczenie głównych dróg, że nie było sensu nic już naprawiać.

http://forum.serenissimameteo.it/showthread.php/1061-Un-tempo-fu-quot-California-quot

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:California_Gosaldo.jpg

Przedstawiłam Wam zaledwie pięć z sześciu tysięcy città fantasma! Prawda, ze fascynujące są  miasta widma we Włoszech?  Chciałabym się kiedyś wybrać do któregoś z nich, a Wy? Dajcie znać w komentarzach.

źródło 1

źródło 2

Aleksandra: kompletnie zwariowana na punkcie Włoch, włoskiego i wszystkiego, co się z włoskim łączy.