Jak mieć naprawdę buon anno

Jak mieć naprawdę buon anno

Witajcie w ostatnich dniach Starego Roku!

Jako że zbliża się Sylwester (który, nawiasem mówiąc, spędzam w ukochanej Italii), spieszę Was poinformować, że Włosi mają mnóstwo tradycji i zwyczajów sylwestrowo – noworocznych. Najważniejszą z nich jest oczywiście jedzenie – każda okazja jest dobra, żeby się najeść w rodzinnym towarzystwie. W trakcie Cenone del Capodanno powinno się zatem zjeść soczewicę (lenticchia) lub winogrona (uva) tudzież ziarenka granatu (melagrano), co ma przynieść szczęście, pieniądze i wszelaką obfitość, najlepiej z porządnym kawałkiem cotechino (rodzaj dość dziwnie przygotowanego mięsa wieprzowego). Oczywiście do tego całe mnóstwo najróżniejszych smakołyków, pieczystych, owoców morza, owoców nie – morza, a to wszystko w towarzystwie przeróżnych szampanów i musujących win.

anno 1

Ale tym razem mieszkańcy Italii nie ograniczają swoich zwyczajów do stołu. Mają na przykład ciekawą tradycję rozbijania różnych szklanych przedmiotów (szklanek, kieliszków, słoików) o ziemię (spaccare a terra dei cocci), co ma służyć odpędzeniu zła, chorób i nieszczęść, które zgromadziły się przez cały kończący się rok. Ciekawą tradycją jest również ta zwana „strenna”: w ostatnią noc starego roku grupki młodych krążą po ulicach, wykrzykując życzenia szczęśliwego nowego roku i domagając się w zamian drobnych podarunków, co ma przynieść obfitość i bogactwo w nowym roku. Należy także pilnie baczyć na to, kto będzie pierwszą osobą spotkaną na ulicy w nowym roku: spotkanie osoby starszej lub garbatej (gobbo) ma przynieść szczęście, zaś spotkanie dziecka lub księdza (prete) – gigantycznego pecha. Oczywiście w pierwszy dzień nowego roku tradycja każe porządnie odpoczywać, co by nie męczyć się przez cały rok: ciekawostką jest fakt, że zupełnie inne podejście do tej kwestii mają mieszkańcy Emilii – Romagni. Popularne w tym regionie powiedzonko mówi, że „bisogna fare un po’ di tutti i lavori perché così vanno a riuscire bene”, co oznacza, że trzeba zrobić troszkę każdej pracy, żeby wszystko w nowym roku poszło dobrze. Mieszkańcy innych regionów preferują błogie leniuchowanie.

anno 2

Tyle z tradycji ludowych, ale nie zapominajmy o tych bardziej współczesnych. Do jednego ze zwyczajów sylwestrowych należy pochlapanie odrobiną szampana za uszami osoby, której szczególnie dobrze życzymy w nowym roku. Z kolei, aby zapewnić sobie miłość, płodność i urodzaj w nadchodzącym roku, należy koniecznie włożyć w sylwestra czerwoną bieliznę (lingeria) – ale uwaga, bieliznę noszoną w tym dniu należy natychmiast później wyrzucić!

anno 3

Allora… Buon Anno!Bawcie się wspaniale w sylwestra i nie zapomnijcie o czerwonej bieliźnie. Nawet jeśli nie pomoże, to na pewno nie zaszkodzi 😉

 anno 4

Źródła:

http://parliamoitaliano.altervista.org/capodanno/

http://www.buonissimo.org/rubriche/13001_Capodanno?refresh_ce

Aleksandra: kompletnie zwariowana na punkcie Włoch, włoskiego i wszystkiego, co się z włoskim łączy.