Festa della Donna

Festa della Donna

W Polsce Dzień Kobiet kojarzy się z goździkiem (il garofano) i rajstopami (il collant), ewentualnie z tulipanami i Manifą. A we Włoszech?

We Włoszech Dzień Kobiet (czyli Giornata Internazionale della Donna, często też po prostu Festa della Donna) kojarzona jest przede wszystkim ze sprzeciwem wobec przemocy (la violenza) i dyskryminacji (la discriminazione) względem kobiet. Ustanowiona we Włoszech w roku 1922, a więc już po pierwszej wojnie światowej, Giornata Internazionale della Donna sięga (risalire) do tradycji amerykańskiej: w USA Dzień Kobiet ustanowiono w 1908. Jak mówi legenda, stało się to na pamiątkę kobiet zmarłych w pożarze (l’incendio; il rogo) w fabryce w Nowym Jorku, rzeczywistość jest jednak jak zwykle bardziej prozaiczna: święto zostało ustanowione przez amerykańską partię socjalistyczną, która dążyła do przyznania kobietom prawa do głosowania.

Symbolem Giornata Internazionale della Donna jest we Włoszech kwiat mimozy (la mimosa). Dlaczego? Tradycja ta sięga roku 1946, kiedy to trzy feministki: Teresa Noce, Rita Montagnana i Teresa Mattei dowiedziały się, że sekretarz Pci (Partito Comunista Italiano; Włoska Partia Komunistyczna) chce rozdawać 8 marca na ulicy fiołki (la viola). Trzy damy zaproponowały, żeby zamiast fiołków wybrał skromniejszy i łatwiejszy do zdobycia kwiat, mimozę, rosnącą obficie na włoskich łąkach właśnie na początku marca. Pomysł chwycił i od tego momentu żółte, drobne kwiatki są symbolem Giornata Internazionale della Donna i bywają rozdawane na ulicach i wręczane kobietom. Ciekawostką jest fakt, że z powodu zmian klimatycznych ostatnio jest coraz trudniej zdobyć mimozę: produkcja w ostatnich latach zmalała o blisko jedną trzecią! (un terzo).

 OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Podobnie jak w Polsce, także we Włoszech Dzień Kobiet ma silny wydźwięk polityczny. Komentatorzy podkreślają w tych dniach udział kobiet w życiu politycznym: blisko 47% parlamentarzystów to kobiety, czyli jest już blisko parytetu: we Włoszech używa się delikatniejszego zwrotu la quota rosa (różowa kwota). Przy okazji Dnia Kobiet niekiedy urządzane są też manifestacje, np. w obronie praw kobiety do aborcji (l’aborto) czy antykoncepcji (la contraccezione).

Chyba nie różnimy się od Włochów tak bardzo 😉

Źródła:
1
2 

Aleksandra: kompletnie zwariowana na punkcie Włoch, włoskiego i wszystkiego, co się z włoskim łączy.