Enrosadira, czyli wielkie piękno

Enrosadira, czyli wielkie piękno

Co to jest Enrosadira?

a) Dawne imię żeńskie, obecnie spotykane w formie skróconej Rosa

b) Nazwa gatunku gryzoni, żyjących tylko w niektórych miejscach we Włoszech

c) Nazwa zjawiska, które sprawia, że Dolomity są tak cudownie piękne

 

Ciekawa jestem, czy dobrze odpowiedzieliście. Prawidłowa odpowiedź to c! Piękne słowo „enrosadira” oznacza zjawisko, które ma miejsce w Dolomitach – jeśli przejeżdżaliście kiedyś przez region Trentino Alto Adige o wschodzie (alba) lub zachodzie słońca (tramonto), to wiecie, co mam na myśli.

<p>Brilliant sunset light illuminates the Vajolet Towers in the Rosengarten as misty clouds swirl off the peaks.</p>

http://www.mountainphotographer.com/page/16/

Właśnie o tych porach doby Dolomity są najpiękniejsze, przybierają bowiem nieziemskie kolory zachodu słońca: wszystkie odcienie płonącej czerwieni, różu, złota, aż po miękki fiolet, kolor zmierzchu. Szczyty gór wyglądają wtedy po prostu jak z cudownej baśni: płoną, emanują niezwykłymi barwami, wydają się po prostu magiczne! Jedyne, co można zrobić, to podziwiać ich niewysłowioną urodę z otwartymi ustami.

2

http://www.colalto.it/it/hotel-dolomiti/37-0.html

Skąd to zjawisko? Z baśni, oczywiście. Dawno dawno temu w Dolomitach żyły sobie krasnale (nani), których król, Laurino, miał piękną córkę Ladinię. Oboje uwielbiali róże i założyli sobie ogród różany, pełen najpiękniejszych kwiatów o cudownych odcieniach: czerwone, karmazynowe, różowe, purpurowe, żółte, złociste, herbaciane, a nawet fioletowe. Pewnego dnia do królewskiego ogrodu przybył książę Latemar. Chciał zobaczyć słynne róże, a wśród nich ujrzał królewnę Ladinię, pokochał ją od pierwszego wejrzenia i porwał ją (rapire), aby móc ją poślubić. Gdy dowiedział się o tym król Laurino, wpadł w szał, że ośmielono się porwać mu sprzed nosa ukochaną córkę. Ze złości rzucił klątwę na różany ogród: róże nie mogły w nim kwitnąć ani w dzień, ani w nocy. Król zapomniał jednak o dwóch momentach, które nie są ani dniem, ani nocą:  o świcie i o zmierzchu. Dlatego po dziś dzień wszystkie róże rozkwitają o wschodzie i o zachodzie słońca, upiększając Dolomity swymi przepięknymi barwami.

3

http://perasperaadastra.it/en/blog/travel-notes/169-enrosadira

A naprawdę? Prawda jest, jak zwykle, o wiele mniej atrakcyjna. Fantastyczna feeria barw, która otula Dolomity, wynika ze składu chemicznego skał (rocce): Dolomity składają się z węglanu wapnia (carbonato di calcio) i magnezu (magnesio). Słońce odbija się w nich, nadając skałom niezwykłe kolory, szczególnie wtedy, gdy powietrze jest czyste, przejrzyste, a więc głównie latem.

4

http://www.oltrepensieronews.it/joomla/index.php/38-catprincipale/turismo/1060-alpe-di-siusi-balance-vivere-in-pena-liberta-sotto-il-sole

Jestem ostatnio uzależniona od enrosadiry. Mogę godzinami wpatrywać się w niezwykłą feerię wszystkich odcieni zachodu słońca, w te szczyty, które zdają się płonąć! Jest to niewyobrażalne, niemierzalne wielkie piękno.

5

https://www.visittrentino.it/pl/artykuly/snieg-i-dziewicza-przyroda/biegi-narciarskie-rakiety-sniezne/enrosadira—wielobarwny-cud-natury

1 

Glossario:

Alba – świt Nano – karzeł, krasnal Roccia – skała
Tramonto – zachód słońca Rapire – porwać Magnesio – magnez
carbonato di calcio – węglan wapnia

Aleksandra: kompletnie zwariowana na punkcie Włoch, włoskiego i wszystkiego, co się z włoskim łączy.