Dwa zamki w Neapolu

Dwa zamki w Neapolu

Neapol, jak wie każdy, kto czytał mój artykuł o symbolach tego dziwnego miasta, ma wiele miejsc, budowli i rzeczy, które wyróżniają go spośród innych włoskich miast. Ma między innymi dwa piękne, potężne zamki. I o tych zamkach chciałabym Wam dzisiaj opowiedzieć.

Pierwszym neapolitańskim zamkiem jest Castel dell’Ovo – zamek jajeczny. Jego imponująca bryła wznosi się tuż nad turkusowymi wodami Zatoki Neapolitańskiej (ściślej rzecz biorąc, stoi na malutkiej wyspie, połączonej z lądem groblą), a historia jest naprawdę bardzo ciekawa. Już w czasach starożytnych mieściła się w tym miejscu willa, należąca do rzymskiego wodza Lukullusa, tego, który wsławił się lukullusową ucztą. Później powstał tam klasztor, zburzony w czasie wojen krzyżowych. Powstanie zamku zawdzięczamy Normanom, którzy zbudowali twierdzę w XII wieku – legenda mówi, że na jajku i stąd jego nazwa. Jednak oczywiście nie było to takie zwykłe jajko – miałoby to być jajko posiadane przez Wergiliusza, który miał je ukryć w fundamentach zamku, by dodatkowo go wzmocnić. Od tego czasu losy Neapolu miałyby być nierozerwalnie związane z losami Jajecznego Zamku. Wiara w legendę musi być silna, skoro za panowania królowej Giovanny I, gdy doszło do obsunięcia się części skał, na których został wybudowany, królowa musiała przysięgać wzburzonemu ludowi, że zdołała wcześniej zabezpieczyć jajko – inaczej mogłyby spaść na miasto jakieś nieszczęścia. W Castel dell’Ovo, jak się zdaje, rządzili wszyscy: neapolitańscy książęta, normańscy królowie, Aragończycy, Burbonowie… dziś zaś w przestronnych salach odbywają się wystawy, spektakle i konferencje, zaś z okien zamku rozciąga się wspaniały widok na Zatokę Neapolitańską i Wezuwiusz.

Castel dell’Ovo. https://pl.wikipedia.org/wiki/Castel_dell%27Ovo_w_Neapolu

Drugi neapolitański zamek to Castel Nuovo, zwany też Maschio Angioino (Forteca Andegaweńska) położony nieco dalej od wybrzeża, w centrum miasta. Potężna bryła zbudowana została w XIII wieku za czasów panowania Karola Andegaweńskiego (stąd nazwa), który przeniósł stolicę ówczesnego Królestwa Neapolu z Sycylii do Neapolu. Castel Nuovo jest większy i bardziej imponujący od Castel dell’Ovo, stąd też przez następne lata był siedzibą królów z różnych rodów i gościł wiele znamienitych postaci: od Giotta (który namalował freski w jednej z kaplic, niestety uległy one całkowitemu zniszczeniu) po Petrarkę. To w tej potężnej fortecy abdykował papież Celestyn V i tu właśnie kolegium kardynalskie wybrało jego następcę, Bonifacego VIII. Tu, ja mówi legenda, w fosie pływał przywieziony z Egiptu krokodyl, który pożerał kochanków królowej Giovanny II, gdy ta była już nimi znudzona.

Maschio Angioino za dnia…

… i w nocy

Oba zamki są niezwykle ciekawe, wtopione na zawsze w krajobraz Neapolu. Warto je zwiedzić, choćbyśmy nawet nie wierzyli w legendy o jajku ani o krokodylu…

Aleksandra: kompletnie zwariowana na punkcie Włoch, włoskiego i wszystkiego, co się z włoskim łączy.