Dlaczego warto wybrać się na wakacje na Sardynię?

Dlaczego warto wybrać się na wakacje na Sardynię?

Dziś razem z Panem Rafałem Bednarskim z portalu sardynia.pl wybieramy się na Sardynię!

Sardynia to jedno z najbardziej urokliwych miejsc we Włoszech. Białe plaże, krystalicznie czysta woda, pyszne jedzenie, bogata historia i piękna przyroda to opis oddający najlepiej jej niewątpliwy urok. Wraz ze zbliżającymi się wakacjami wiele osób poszukuje nowych ciekawych miejsc wypoczynku. Morze jest zawsze najpopularniejszym celem wszelkich tego typu podróży, zwłaszcza gdy towarzyszy mu piękne słońce i zachwycający krajobraz. We Włoszech odnaleźć można wiele takich miejsc, ale to właśnie Sardynia kusi najbardziej.

Sardynia kojarzy się większości ludziom z rajską wyspą usianą białymi plażami i przejrzystą wodą. Jednak to nie jedyny aspekt, który należy brać pod uwagę, wybierając wakacje na Sardynii (https://sardynia.pl/). Warto dodać więc do listy zalet niewątpliwie pyszne jedzenie, wspaniałe wino, bogatą historię, kulturę i niepowtarzalną przyrodę przeobrażającą tę wyspę w region pełen cudownych atrakcji. Dlaczego więc warto jechać na Sardynię?

Urok morza i plaż na słonecznej Sardynii

Mocną stroną Sardynii są bez wątpienia tutejsze wspaniałe plaże i krystalicznie czysta morska woda. Na całym świecie trudno znaleźć piękniejsze wybrzeże, niż na tej włoskiej wyspie. Dzięki białemu, drobnemu piaskowi i zapierających dech w piersiach widokom nie sposób nie zachwycić się tym małym skrawkiem nieba na ziemi. Koniecznie przy tej okazji trzeba wspomnieć o plażach Pelosa w SassariScoglio di Peppino w Cagliari czy słynnej różowej Budelli. Z północnej części od Costa Smeralda po południowy kraniec do Costa Verde można odkrywać wiele niesamowitych i niepowtarzalnych miejsc.

Dzika przyroda- flora i fauna 

Świat zwierząt i roślin Sardynii jest fascynujący – łączy ze sobą rzadkie i często endemiczne gatunki ptaków i ssaków, dzikie konie i jelenie pasące się na bezkresnych, pachnących roślinnością i ukwieconych wzgórzach. Największe skarby wyspy przechowywane są oczywiście w parkach narodowych i w obszarach chronionych gdzie właśnie dominuje natura, a nie człowiek.

Na Sardynii istnieje kilka obszarów, które w wyjątkowy sposób chronią naturalne i często unikalne w skali Europy, a nawet świata, siedliska zwierząt. Wśród nich najbardziej znanym jest Park Narodowy Gennargentu, gdzie istnieje jeden z ostatnich miejsc w Europie gdzie konie wciąż żyją na wolności. To właśnie tutaj na włoskiej wyspie poznać można również fascynujący podwodny świat skrywający delfiny i krytycznie zagrożone wyginięciem śródziemnomorskie foki z gatunku mniszek śródziemnomorskich.

Fauna lądowa występująca na Sardynii jest bogata w gatunki o szczególnym znaczeniu, często rzadkie i wymarłe w innych rejonach Europy. Wśród nich odnaleźć można więc wiele zwierząt o ograniczonym zasięgu występowania, głównie na obszarze sardyńsko-korsykańskim. Jednym z najlepszych przykładów w świecie ssaków jest oczywiście muflon, przodek owiec domowych żyjący na obszarach górskich w centralnej części wyspy. Wszyscy chiropterolodzy docenią również wyjątkowe znaczenie endemicznego gatunku nietoperza orecchione odkrytego dopiero w 2002 roku, który ma ogromne znaczenie nie tylko dla samej Sardynii, ale też dla całych Włoch.

Na Sardynii spotkać można również wiele kolonii ptaków, w tym drapieżnego jastrzębia królewskiego czy sępa płowego. Ciekawe są też przykłady z gatunków osła i konia w postaci zwierząt nieparzystokopytnych – jelenia sardyńskiegoosła białego, czy dzika sardyńskiego.

Kultura kulinarna Sardynii

Sardyńska kuchnia to połączenie głęboko zakorzenionych nawyków i tradycji wywodzących się z bogatej przeszłości wyspy, łączącej w sobie proste kombinacje o mocnych smakach, które przejawiają się w miłości i przywiązaniu jej mieszkańców do ich ziemi. Wyrazem tego uczucia są znakomite dania, które pozwalają przybywającym na Sardynię turystom poczuć prostotę i kunszt włoskiej kuchni w lokalnym wydaniu do tego stopnia, że kuchnia sardyńska została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Dania przygotowywane z wykorzystaniem oryginalnych lokalnych składników i produktów wiejskich podążają zawsze za sezonowością.

Poszukując najlepszych i typowych produktów kuchni sardyńskiej, nie można przejść obojętnie obok serów z owczego mlekachleba w bogatym i różnorakim wydaniu (carasau, guttiau, pistoccu), czy produktów wytwarzanych z obszaru przybrzeżnego wyspy jak słynna bottarga, występująca w kilku odmianach (suszone i solone jaja barweny). Godnymi spróbowania są również miody z okolicznych pasiek, owoce, w tym zwłaszcza pomarańcze oraz wspaniałe migdały.

Wśród lokalnych przekąsek popularne są wędliny z dzika, podawane zwłaszcza w towarzystwie grzybów oraz serów, w tym wspaniałego pecorino. Nie można nie spróbować również gnocchów z kaszy manny z sosem i kiełbasami, culurjonis (pierożków z ricottą i miętą) oraz tradycyjnego makaronu lorighittas. Wśród mięsnych dań głównych nie może zabraknąć mięsa owczego gotowanego z cebulą i ziemniakami w pysznym bulionie. Zwieńczeniem każdego dobrego posiłku z pewnością jest deser, który na Sardynii należy do nieodzownych elementów kuchni. Jednymi z najpopularniejszych jest zwłaszcza Sa Sebada, czyli rodzaj okrągłego ciasta z serowym nadzieniem oblanego miodem.

Bez wątpienia nie można pominąć lokalnych win, w tym czerwonych cannonau czy pascale oraz białego vermentino i malvasia. Komponują się zwłaszcza z tradycyjnymi daniami, a dzięki swej wyrazistości i dobrej strukturze podawane są często z przystawkami i grillowanymi owocami morza.

Umiłowanie tradycji i folkloru

Folklor na Sardynii jest nieodzownym elementem wzbogacającym kulturę i tradycję. Zachowanie własnego języka, zwyczajów, festiwali, muzyki oraz tańców nadawało rytm życia mieszkańców ściśle związanych ze swoją ziemią i kierujących się codziennym rytmem wpisanym w cykl rolniczego roku. Z tego społeczeństwa rodzą się elementy spajające wspólnotę i zgromadzenia, ale również pozwalające przyjezdnym odkryć wspaniałą kulturę tej malowniczej wyspy. 

Jednym z najbardziej determinujących spotkania elementów w kulturze sardyńskiej jest z pewnością religia i wiążące się z nią obchody świąt patronów miast i miasteczek. Najbardziej znane i jednocześnie najstarsze są obchody w Cagliari na cześć Świętego Efezjusza i Świętego Antiocha. Można wówczas podziwiać barwne parady podążające po ulicach miasta i ludzi ubranych w tradycyjne sardyńskie stroje, wyśpiewujących pieśni religijne w starym włoskim dialekcie. 

Zabytki i atrakcje Sardynii

Każdy odwiedzający Sardynię z pewnością zechce zwiedzić jej najciekawsze zabytki i poznać ułamek historii tego miejsca. Nieodzownym elementem takiej wycieczki będzie z pewnością historyczne centrum stolicy, czyli Cagliari. Pełen jest malowniczych uliczek wzdłuż, których rozciągają się niewielkie stragany z rękodziełem, kawiarnie z najlepszą włoską kawą i sardyńskimi słodyczami oraz zabytki świadczące o bogatej historii tego miejsca. Wartymi zwiedzenia są zwłaszcza takie miejsca jak katedra di Santa Maria Assunta e Santa Cecilia na Piazza Palazzo, Narodowe Muzeum Archeologiczne z kolekcją przedmiotów pochodzących z cywilizacji Nuragicznej, Bastion di San Remo ze wspaniałym tarasem Umberto I czy Targ San Benedetto ze wszystkimi najznamienitszymi przysmakami. 

Aleksandra: kompletnie zwariowana na punkcie Włoch, włoskiego i wszystkiego, co się z włoskim łączy.