Cosa stai facendo, czyli parę słów o gerundio.

Cosa stai facendo, czyli parę słów o gerundio.

Dzisiaj  przedstawię Wam bardzo prostą i bardzo pożyteczną strukturę gramatyczną z użyciem czasownika stare oraz gerundio. Ma ona same zalety i dlatego warto się jej nauczyć, zatem do roboty.

Czasownik stare to jeden z najważniejszych włoskich czasowników nieregularnych, zatem na pewno go znacie doskonale i  przypomnę go tylko dla porządku:

Io sto

Tu stai

Lui/lei sta

Noi stiamo

Voi state

Loro stanno

Gerundio natomiast jest może formą niektórym nieco obcą. Uczenie nazywa się do rzeczownikiem odczasownikowym, a mówiąc prościej chodzi o formy typu chodząc, jedząc, mając itp. Formy gerundio tworzymy w następujący sposób:

I koniugacja, mangiare +ndo = mangiando

II koniugacja leggere + endo = leggendo

III koniugacja dormire + endo = dormendo

starefa 1

Oczywiście istnieje kilka czasowników nieregularnych, ale są one stosunkowo łatwe do zapamiętania, a znakomita większość jest regularna:

Fare – facendo

Bere – bevendo

Proporre – proponendo

Dire – dicendo

Tradurre – traducendo

Znamy już czasownik stare, znamy już gerundio, wystarczy teraz połączyć obie rzeczy i otrzymujemy strukturę star facendo. Używamy jej głównie wtedy, gdy chcemy podkreślić, że dana czynność jest wykonana właśnie w tym momencie i jest rozciągnięta w czasie:

Non disturbarmi, sto lavorando (nie przeszkadzaj, pracuję – właśnie teraz)

Cosa stai facendo? Sto leggendo. (Co robisz – własnie teraz? Czytam – właśnie teraz).

starfa 2

Ta sowa sta pensando.

Oczywiście to nie musi dokładnie TEN moment, możemy też użyć struktury star facendo w nieco szerszym kontekście, na przykład:

Nella mia ditta adesso stiamo realizzando un progetto importante (w mojej firmie realizujemy teraz ważny projekt).

Uwaga: struktury star facendo możemy używać jeszcze w jednym tylko w czasie: w indicativo imperfetto. Wystarczy wtedy odmienić stare w imperfetto, gerundio natomiast pozostaje bez zmian. Nie używamy tej formy w żadnym innym czasie.

Struktura star facendo jest bardzo, ale to bardzo często używana, głównie w mowie potocznej, ale nie tylko. I jak sami widzicie – jest bardzo prosta. Co nie znaczy, że nie przydadzą się ćwiczenia – malutki zestaw jest specjalnie dla Was w zakładce „Materiały do nauki włoskiego”.

 

 

Aleksandra: kompletnie zwariowana na punkcie Włoch, włoskiego i wszystkiego, co się z włoskim łączy.