Bardzo mała Barcelona

Bardzo mała Barcelona

Za siedmioma górami, za siedmioma morzami, na pięknej włoskiej wyspie Sardynii leży sobie pewne piękne miasteczko. Nie dziwota – powiecie – w końcu Włochy pełne są małych pięknych małych miasteczek. Jednak to właśnie, Alghero, jest wyjątkowe: mówi się w nim bowiem po k a t a l o ń s k u (catalano). Jakim cudem w sercu włoskiej wyspy obowiązującym językiem jest język używany w części Hiszpanii?

2

Alghero, http://www.italianweddingevent.com/

Alghero położone jest w prowincji Sassari i stanowi tak zwaną wyspę językową, co oznacza, że jego mieszkańcy posługują się innym językiem niż ludność zamieszkująca okoliczne obszary. Ściślej rzecz biorąc, na co dzień katalońskiego używa ok. 23% mieszkańców miasta (wszystkich mieszkańców Alghero posiada ponad 44 tysiące), znajdują się tam też różne instytucje katalońskie – nic zatem dziwnego, że miasteczko nazywane jest „Barceloneta” (Barcelonka) lub „la piccola Barcellona” (mała Barcelona). Oprócz tego Alghero znane jest jako raj dla wielbicieli nurkowania (immersione), a to z powodu lazurowej wody, pięknych plaż, cudownych podwodnych grot wapiennych i fantastycznych kolonii czerwonego korala, który jest zresztą symbolem miasta.

corallo

Symbol miasta, czerwony koralowiec http://www.sardiniapost.it/

Wróćmy jednak do Katalończyków i katalońskiego. Tu historia jest nieco zagmatwana i sięga prawdopodobnie XIV-ego wieku, czasów rządów króla Pietro IV, który miał w sobie krew dynastii katalońskiej i aragońskiej. Marzyły mu się podboje (conquiste) i w 1353 roku zaatakował także Sardynię. Podbój nie bardzo mu się udał, zaatakował jednak drugi raz i po tysięcznych wojenkach, układach, rebeliach i tym podobnych zdobył okolice Alghero. Prawowitych mieszkańców deportowano na Baleary, a miasteczko zasiedlili Katalończycy przybyli wraz z Pietro. Podobną taktykę zastosował król także w przypadku Sassari i Cagliari (obecnej stolicy Sardynii), ale z biegiem lat Katalończycy wymieszali się z Sardami i stopniowo wpływy katalońskie uległy zapomnieniu. Alghero jednak, położone z dala od szlaków i większych miast, w dodatku otoczone potężnymi murami, zachowało w dużym stopniu swoje katalońskie korzenie, a język zachował się do dzisiaj.

1

https://en.wikipedia.org/wiki/Alghero

Takie to tajemnice językowe mozemy napotkać, wędrując sobie spokojnie po cudownych sardyńskich plażach!

1

2 

 

Aleksandra: kompletnie zwariowana na punkcie Włoch, włoskiego i wszystkiego, co się z włoskim łączy.