10 rzeczy, których nie wiesz  o geografii Włoch

10 rzeczy, których nie wiesz o geografii Włoch

Witajcie!

Dzisiaj mam dla Was coś łatwego, lekkiego i przyjemnego, czyli 10 ciekawostek. Czy wiecie, jaka jest najkrótsza włoska rzeka albo najpłytsze jezioro? No właśnie. Więc dzisiaj się dowiecie. Do tego bonus: miniquiz geograficzny, który możecie wykorzystać na zajęciach ze stopniowania przymiotników (jeśli jesteście nauczycielami) lub zrobić dla własnej przyjemności (jeśli nie jesteście nauczycielami). Quiz znajdziecie oczywiście w zakładce „Materiały do nauki włoskiego”. A teraz pora na ciekawostki!

  1. Największe włoskie jezioro to Lago di Garda (370 km²). Nie jest ono jednak najgłębsze: ma głębokość „tylko” 365 metrów, podczas gdy Lago di Como, najgłębsze jezioro Włoch, ma 410 metrów.
lago-di-garda-dallalto

Jezioro Garda z lotu ptaka. http://www.edv24.it/cms/2013/05/01/garda-e-sempre-piu-necessario-un-intervento-di-risanamento-del-lago/lago-di-garda-dallalto/

 

2. We Włoszech znajdują się cztery wulkany. Wezuwiusz i Etna są najbardziej znane, ale istnieją jeszcze Vulcano i Stromboli, znacznie mniejsze, ale nadal aktywne!

3. Najkrótsza rzeka włoska, Aril, ma zaledwie 175 metrów długości i jest jednocześnie najkrótszą rzeką świata. Znajduje się niedaleko Malcesine i wpada do Jeziora Garda.

Aril

Najkrótsza rzeka świata. http://www.soraweb.it/lo-sapevate-chein-italia-ce-il-fiume-piu-corto-del-mondo/

 

4. Najpłytszym włoskim jeziorem jest Lago di Lesina, które znajduje się w Apulii i ma średnią głębokość zaledwie ok. 70 centymetrów!

5. Największa włoska prowincja to provincia di Bolzano, w regionie Trentino Alto Adige, ma 7.400 km kwadratowych powierzchni.

6. Najmniejsza zamieszkana wyspa we Włoszech nazywa się Ventotene i znajduje się na Morzu Tyrreńskim. Ma zaledwie dwa kilometry kwadratowe powierzchni! Dla porównania, największa włoska wyspa to Sycylia, która ma prawie 26 tysięcy kilometrów kwadratowych.

7.Największy wodospad we Włoszech nazywa się Cascate del Serio i ma 315 metrów. Znajduje się w Lombardii.

2

Największy wodospad we Włoszech. https://en.wikipedia.org/wiki/Cascate_del_Serio

8.Gmina najbardziej wysunięta na południe to zarazem wyspa, Lampedusa. Ma tragiczną historię, jest bowiem pierwszym miejscem,do którego przybijają łodzie pełne uchodźców,z których wielu ginie w drodze. Lampedusa była z tego powodu miejscem pierwszej pielgrzymki papieża Franciszka.

9. Nie istnieje klasyfikacja najniższych włoskich gór. Prawdopodobnie jednak najniższa włoska góra to Colle dell’Eremita, które to wzgórze wznosi się na 116 metrów nad poziomem morza.

10. We Włoszech mamy także jedną pustynię! Il deserto di Accona to pustynny teren znajdujący się w pobliżu Sieny.

Crete_Senesi_Biancane

Włoska pustynia. https://it.wikipedia.org/wiki/Deserto_di_Accona

 

Ile z tego wiedzieliście, hę? Przyznajcie się! Oczywiście, quiz geograficzny, który znajdziecie w zakładce, nie jest aż taki trudny 🙂

Aleksandra: kompletnie zwariowana na punkcie Włoch, włoskiego i wszystkiego, co się z włoskim łączy.