Puglia, region zajmujący “obcas” włoskiego buta, ostatnio staje się coraz bardziej popularna. Nic dziwnego, że kiedy zapytałam Was na facebooku, o jakim mieście chcielibyście przeczytać, jednogłośnie wybraliście stolicę tego regionu, Bari. Oto ciekawostki, które udało mi się wyszukać.
- W Bari ostatni rok życia spędziła wielka polska królowa, Bona Sforza. Została otruta przez zaufanego sługę, z inspiracji Habsburgów, i choć chciała być pochowana w Neapolu, ostatecznie jej szczątki znajdują się po dziś dzień w Bari, w katedrze świętego Mikołaja (San Nicola)
2.No właśnie, święty Mikołaj. Biskup z Miry został pochowany w Bari właśnie, w wielkiej katedrze w stylu romańskim, która nosi jego imię. Jego ciało zostało tam przeniesione w 1087 roku z pierwotnego miejsca pochówku, czyli Miry. To dzięki świętemu Mikołajowi i jego relikwiom Bari przeżyło rozkwit, stając się celem pielgrzymek zarówno katolików, jak i prawosławnych.
3.Jak każdy przyzwoity święty, także Nicola z Bari ma swoje cudowne relikwie, umieszczone oczywiście w katedrze. Jest to tak zwana “manna”, czyli płyn, który miał wydobyć się z kości świętego w czasie przenosin jego ciała do katedry, lub też, jak wyjaśniają inne źródła, z jego marmurowego grobu. Woda ta traktowana jest jak relikwia, a wydobywa się ją raz w roku, 9 maja, w obecności księży i wiernych z całego miasta.
4.Z przeniesieniem ciała świętego Mikołaja z Miry do Bari wiążą się liczne legendy, w tym niektóre powiązane z legendami arturiańskimi. Jedna z nich opowiada, że przenosiny świętego były tylko pretekstem, aby przenieść do Włoch słynnego świętego Graala. Ponadto jedna z płaskorzeźb w pobliżu Portale dei Leoni ma przedstawiać grupę rycerzy: ponoć króla Artura i jego rycerzy Okrągłego Stołu.
5.Płaskorzeźba to nie jedyne powiązanie Bazyliki San Nicola z królem Arturem. W kościele jest bowiem zachowana relikwia San Longina, czyli centuriona, który przebił bok Chrystusa swoją lancą, gdy ten już wisiał na krzyżu. Z boku umierającego Zbawiciela wypłynęła krew i woda. Lanca miała być przeniesiona, oczywiście potajemnie, z Jerozolimy do Bari w czasie jednej z pierwszych wypraw krzyżowych, zaś z jej części utworzono mityczny miecz króla Artura o nazwie Excalibur.
6. Zostawmy teraz Bazylikę i udajmy się do… teatru. Teatro Petruzzelli, najważniejszy teatr Bari i zarazem czwarty pod względem wielkości we Włoszech, został oficjalnie otwarty w 1903 roku. Teatr ten kryje co najmniej dwie tajemnice, jedna z nich to duch amerykańskiego żołnierza, który miał popełnić w teatrze samobójstwo. Druga opowiada o tym, że w podziemiach teatru znajduje się ukryty pokój, w którym przechowywane są dokumenty podpisane przez Mussoliniego i króla Vittorio Emanuele III – nie wiadomo jednak, czego dokładnie dotyczą.
7. Duch amerykańskiego żołnierza to nie jedyne widmo, które nocami krąży po Bari. Na Piazza Garibaldi można znaleźć Kościół pod wezwaniem świętego Franciszka z Asyżu, w którym w 1846 roku wybuchł pożar. Miał go wzniecić tajemniczy jeździec konny, którego ducha wciąż można zobaczyć w nocy z 1 na 2 listopada.
8.Kulinarnym symbolem Bari są wyjątkowe kluseczki o nazwie orecchiette. Wyrabia się je najczęściej ręcznie i krążąc po uliczkach centrum historycznego miasta łatwo znaleźć gospodynie, które wciąż zajmują się wyrabianiem tego makaronu o wyjątkowym kształcie. Orecchiette podaje się zwykle z cime di rapa, czyli czymś w rodzaju botwiny, często z anchois – wyjątkowe to paskudztwo, nie polecam, wolę zdecydowanie wersję z sosem mięsnym
9.Nie tylko królowa Bona łączy Bari z Polską. Warto zauważyć, że lotnisko w Bari, skądinąd całkiem duże i popularne, nosi imię innego naszego rodaka, Karola Wojtyły.
10.Na koniec ciekawostka nieco naciągana, nie dotyczy bowiem bezpośrednio Bari, a jedynie miasteczka o nazwie Acquaviva dei Fonti, w prowincji Bari, ale za to ciekawostka bardzo interesująca! Otóż na ścianie jednego z budynków w centrum historycznym miejscowości można dostrzec tabliczkę z wykutymi siedemnastoma literami wokół dziwnego znaku przedstawiającego gwiazdę. Do dziś nikomu nie udało się rozszyfrować tego napisu, choć istnieją bardzo różne interpretacje: od hebrajskiego napisu wskazującego, że dawniej w tym budynku istniała synagoga, aż do teorii, że owe litery to pierwsze litery słów inwokacji do Madonny.
Tyle ciekawostek o Bari udało mi się wyszukać. Ciekawe, czy znacie inne? Podzielcie się w komentarzach