W 80 blogów dookoła świata: alfabet włoskości

W 80 blogów dookoła świata: alfabet włoskości

Witajcie! Zapraszam na kolejny odcinek cyklu „W 80 blogów dookoła świata”! Jak dobrze wiedzą stali czytelnicy mojego bloga, raz w miesiącu my, blogerzy językowi zrzeszeni na facebooku, publikujemy na swoich blogach wpisy na wybrany temat. W tym miesiącu wybór padł na temat „Alfabet danego kraju”.  Zapewne większość uczestników przedstawi w tym celu piękne grafiki. Ja w grafikach zbyt mocna nie jestem, ale postaram się Wam przedstawić to, co dla mnie symbolicznie odpowiada każdej literze włoskiego alfabetu, co w sumie tworzy dość eklektyczną mieszankę. Jeśli macie ochotę zobaczyć, jak kojarzą się „alfabety” innym blogerom, pod wpisem znajdziecie linki do pozostałych blogów biorących udział w akcji. A może sam/a jesteś blogerem i chcesz dołączyć do naszej grupy? Napisz: blogi.jezykowe1@gmail.com!

Miłej lektury 🙂

 

A come Aquila: miasteczko w środkowych Włoszech, stolica regionu Abruzzo, ma smutną sławę miasta wielokrotnie nawiedzanego przez trzęsienia ziemi (ostatnie w 2009 roku). Ciekawostka: jedno z bardzo nielicznych włoskich miast, których nazwę piszemy zawsze z rodzajnikiem: L’Aquila.

B come Bar: najważniejsze miejsce dla życia społecznego i towarzyskiego Włochów. Do baru chodzimy wieczorem, żeby się napić, ale przede wszystkim rano, na nieodłączne włoskie śniadanko, czyli cappuccino i…

C come Cornetto: zwany też croissant, rogalik z ciasta francuskiego, wypełniony czekoladą, miodem, adwokatem, marmoladą albo niczym nie wypełniony, stanowi nieodzowny składnik włoskiego śniadanka jedzonego w barze.  Występuje w duecie z cappuccino albo espresso.

a1

D come Duomo: z łaciny Dom Boży, nazwa używana w średniowieczu na określenie włoskich katedr.  Dzisiaj oznacza tyle co najważniejszy w mieście, najpiękniejszy kościół. Prawie każde większe miasto ma swoje duomo: na przykład Mediolan czy Florencja.

E come Etna: imponujący, wiecznie aktywny wulkan położony na Sycylii. Co jakiś czas lubi wybuchać, paraliżować lotnisko w pobliskiej Catanii i straszyć mieszkańców okolicznej miejscowości. Piękny i majestatyczny niezależnie od tego, czy akurat wybucha.

a2

F come Festiwal w San Remo: dawniej wylęgarnia talentów, prawie każdy znany włoski artysta wygrał kiedyś San Remo. Dzisiaj już przykurzony, trochę jak nasze Opole, ale nadal udaje się wyłuskać niezłe talenty, na przykład Marco Mengoniego.

G come Gelato: kto raz próbował smaku prawdziwego włoskiego gelato, nigdy go nie zapomni. Moje ulubione gelato to pistacjowe, koniecznie z lodziarni pod Panteonem w Rzymie.

H come Toskania: tak, nie pomyliliście się. To właśnie Toskańczycy mówią bezustannie „h” – zamiast „c”. Chcecie usłyszeć, jak Toskańczyk mówi „Coca cola con la cannuccia corta corta”? Posłuchajcie tutaj

L come Lago di Garda: moje “luogo del cuore”, najpiękniejsze, najcudowniejsze ze wszystkich miejsc we Włoszech.

a3

M come Mamma: bezwzględna głowa rodziny i najważniejsza postać dla każdego Włocha, szczególnie płci męskiej. Słyszeliście, że Włosi to maminsynki? To nie stereotyp, to najbrutalniejsza prawda!

N come dolce far Niente: Naczelna i Najważniejsza zasada każdego Włocha: jak Najsłodsze Nieróbstwo. Co więcej: oni tak Naprawdę.

a4

O come Opera lirica: Italia jest kolebką opery i choć Włosi nader rzadko odwiedzają takie przybytki kultury, to jednak znaczna większość podśpiewuje co bardziej znane fragmenty np. „Carmen” pod nosem, a La Scala w Mediolanie co wieczór przeżywa oblężenie.

P come Piłka nożna: Włoch może zmienić żonę albo religię, ale nie zmieni drużyny, której kibicuje od lat. Calcio to bezdyskusyjnie najpopularniejszy sport, pomimo że sława włoskiej drużyny narodowej zdaje się przemijać; a jednak jest nadal częścią włoskiej tożsamości.

Q come Questo: najbardziej uniwersalne włoskie słowo, oznacza “to”. Przy odpowiednim machaniu rękami wystarczy do podstawowej komunikacji.

a7

R come Risotto: to prawda, że Włosi są uzależnieni od pasty i jedzą jej na kilogramy. Ale drugim podstawowym daniem, szczególnie na północy, jest właśnie risotto. Spróbujcie kiedyś, zamiast makaronu, zamówić w restauracji  na przykład risotto allo zafferano: jest w pełni godnym rywalem każdej pasty!

S come Silvio Berlusconi: obrzydliwy dziad, który usiłuje udawać jurnego młodzika. Tragedia polega na tym, że wielu Włochów w skrytości ducha podziwia go za umiejętność radzenia sobie w życiu, za fortunę i za otoczenie pięknych kobiet.

a5

T come Tutto bene:  obowiązkowy zwrot w codziennym powitaniu. Nawet jeśli właśnie zalaliśmy sąsiada, samochód się zepsuł, żona odeszła, a dziecko ma anginę – na pytanie „tutto bene” w pierwszym odruchu należy odpowiedzieć: Sì, tutto bene!

U  come Uffa: jedno z moich ulubionych włoskich zwrotów. Kiedy coś nas nudzi albo drażni, zawsze możemy powiedzieć „uffa”…i wszystko jasne.

V come Vino: podobno Włosi piją średnio około 40 litrów wina rocznie (dane te zmieniają się w zależności od źródła – dziwne). Cóż się dziwić, że są tak wesołym narodem.

Z come Zatybrze: najbardziej tajemnicza i artystyczna dzielnica Rzymu. Jeśli poczujecie przesyt hałasem, zabytkami i turystami, przekroczcie Tybr i zanurzcie się w jedną z wąskich uliczek dzielnicy zwanej po włosku Trastevere.

a6

 

Pozostałe blogi biorące udział w akcji:

Biały Mały Tajfun – kunmiński alfabet

Francuskie i inne notatki Niki – Roussillon w alfabecie  

Français-mon-amour – Francuski alfabet 

Madou en France – Alphabet de Strasbourg

Love For France – ABC Alzacji, czyli alfabet regionu

Blog o Francji, Francuzach i języku francuskim : Bretania od A do Z

Gruzja okiem nieobiektywnym http://innagruzja.blogspot.com/2015/02/gruzja-od-do-z.html

Językowa Oaza – Esperanckie ABC

Hiszpański na luzie – Las Fallas de Valencia od A do Z 

Język holenderski – pół żartem, pół serio – Holenderski alfabet

Kirgiski.pl – O języku kirgiskim po polsku – Kirgiskie ABC

Blog o języku niemieckim – W 80 blogów dookoła świata: Niemiecki alfabet.

Pat i Norway – Norwegia od A do Å

Willkommen in Polschland

Niemiecka Sofa – Niemiecki alfabet

Rosyjskie Śniadanie – Alfabet miłych słów

 Specyfika Języka – “W 80 blogów dookoła świata” i amerykański alfabet, czyli mój pierwszy raz

 Szwecjoblog – Alfabet szwedzkości

english-at-tea – Brytyjski alfabet 

Head Full of Ideas, “My Personal British ABC”

CiekawAOSTA – Valle d’Aosta od A do Z – W 80 blogów dookoła świata

Primo Cappuccino – Z czym kojarzą Ci się Włochy?

 

 

Aleksandra: kompletnie zwariowana na punkcie Włoch, włoskiego i wszystkiego, co się z włoskim łączy.