W 80 blogów dookoła świata – 10 rzeczy o kuchni włoskiej, których nie wiedziałeś

W 80 blogów dookoła świata – 10 rzeczy o kuchni włoskiej, których nie wiedziałeś

Drodzy Czytelnicy SPA,

 Zapraszam serdecznie za na kolejny post w ramach akcji „W 80 blogów dookoła świata”. Jak zapewne pamiętacie, jest to akcja językowych blogerów, którzy raz w miesiącu publikują na swoich blogach post na wybrany temat. W tym miesiącu padło na kuchnię. Rzecz jasna, o kuchni włoskiej można pisać i mówić całymi miesiącami, dlatego długo się zastanawiałam, jaki też temat wybrać. A ponieważ na moim blogu możecie znaleźć sporo wpisów poświęconych konkretnym potrawom czy produktom, postanowiłam zrobić mały misz-masz i zaprezentować Wam 10 ciekawostek o kuchni włoskiej.

Zapraszam do lektury, a pod wpisem znajdziecie listę pozostałych blogów biorących udział w akcji.

Miłej zabawy!

  • Najbardziej znanym na świecie włoskim makaronem jest oczywiście spaghetti – do tego stopnia, że mawia się czasem „spaghetti alla bolognese” nawet wtedy, gdy w chodzi o inny rodzaj makaronu! Legenda mawia, że spaghetti zostały przywiezione do Włoch przez Marco Polo, jednak badania wskazują na fakt, że pochodzą raczej ze starożytnej Grecji lub z dawnej kuchni arabskiej. Spaghetti są nierozerwalnie kojarzone z Italią: na przykład włoscy imigranci w Stanach nazywani są obraźliwie „mangiaspaghetti” (zjadaczami spaghetti). „Spaghetti western” odnosi się z kolei do gatunku filmowego, do niskobudżetowych westernów kręconych we Włoszech i Hiszpanii w latach 60. i 70.na wzór westernów amerykańskich. Głównym twórcą gatunku był Sergio Leone, a tytuły spaghetti westernów do zapamiętania to na przykład „Dobry, zły i brzydki” albo „Pewnego razu na Dzikim Zachodzie”.
  • spaghetti_pg
  • Pizza, bezwzględnie najsławniejsza włoska potrawa, ma swoją historię. Podobno została wymyślona w Neapolu, na cześć królowej Margherity, stąd właśnie nazwa klasycznej pizzy – margherita. Pizza ma kolory flagi włoskiej – biały (mozzarella), czerwony (pomidor), zielony (bazylia). Prawdziwa włoska pizza podawana jest b e z sosów. Uwaga: w Neapolu można zjeść nawet pizzę czekoladową!
  • We Włoszech absolutną świętością są oznaczenia DOP (denominazione di origine protetta) i DOC (denominazione di origine controllata). Oznaczają one, że dany towar został wyprodukowany na danym terytorium, zgodnie ze ściśle określonymi regułami i wyłącznie produkt z oznaczeniem jest oryginalny – wszystko inne to podróby. Produktami DOP są największe specjały włoskiej kuchni: sery parmigiano, mozzarella di bufala, gorgonzola, grana padano, fontina, oprócz tego szynka parmeńska, tradycyjny ocet balsamiczny z Modeny, wino Chianti, a nawet pomarańcze z Gargano, bazylia z Genovy, jabłka z Trentu, orzechy z Rzymu i szafran z Sardynii.
  • marchio-doc
  • Popularne wstążki, czyli tagliatelle, to tradycyjny makaron z regionu Emilia – Romagna. Legenda głosi, że zostały one wymyślone przez bolońskiego kucharza z okazji ślubu słynnej trucicielki Lukrecji Borgii i księcia Alfonsa d’Este. Kształt i barwa tagliatelli miały być zainspirowane długimi, złocistymi włosami Lukrecji.
  • Jednym ze skarbów kuchni włoskiej są trufle. Słynie z nich Piemont (szczególnie jego południowa część), a także Umbria i Toskania. Przez wiele lat do zbiorów trufli wykorzystywano świnie: obdarzone znakomitym węchem, bez problemu znajdowały trufle. Ostatnio jednak coraz częściej poszukiwaczami zostają specjalnie szkolone psy. Dlaczego? Otóż świnie okazały się nieekonomiczne, gdyż po prostu zjadały na miejscu większą część znalezionego przysmaku…
  • tartufo
  • Ojczyzną słynnego zielonego sosu pesto jest Liguria, mały region na zachodnim wybrzeżu Włoch i tam właśnie, szczególnie w stolicy regionu, Genovie, można zjeść najlepsze, świeżutkie pesto. Sos powstaje ze świeżej bazylii, oliwy z oliwek, czosnku, orzeszków pinii oraz startego sera, najczęściej grana padano lub parmezanu, a jego nazwa pochodzi od czasownika pestare (gnieść, tłuc). Istnieje również odmiana czerwona pesto: jest to przysmak sycylijski, a do produkcji zamiast liści bazylii wykorzystuje się suszone pomidory.
  • Mozzarella, ta najprawdziwsza i najbardziej oryginalna mozzarella DOC (patrz punkt 3) nie może być absolutnie produkowana z mleka krowiego. Do jej wyrobu używa się mleka z bufala sampana, czyli czarnych bawolic, hodowanych w regionie Kampania.
  • mozzarella
  • W listopadzie 2012 roku niektóre przysmaki włoskie zostały… wystrzelone w kosmos. Dosłownie. Davide Scabi, kucharz prowadzący restaurację w Turynie, został poproszony o przygotowanie potraw dla astronautów z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W kosmos poleciały m. in. smażone bakłażany, lasagne, risotto z sosem pesto oraz tiramisù.
  • Najbardziej oryginalnym włoskim serem jest casu mazu, owczy ser produkowany w Sardynii. Dlaczego? Dlatego, że do jego produkcji wykorzystuje się żywe larwy much i tak jest też zjadany – właśnie z żywymi larwami. Rzecz jasna, jest produktem DOC. W smaku podobno przypomina gorgonzolę. Nie potwierdzę, ponieważ nigdy nie miałam odwagi nawet nań spojrzeć, a co dopiero spróbować.
  • Według statystyk Włosi wypili w ostatnim roku 22,6 milionów hektolitrów wina. Dużo? Być może, a jednak jeszcze więcej wypili w roku zjednoczenia Włoch (1873) – ponad 23 miliony hektolitrów, przy czym od tego czasu liczba mieszkańców Włoch zwiększyła się o 50%, a średni dochód roczny na głowę wzrósł 20 razy. Winiarze biją na alarm i o spadek popularności wina oskarżają piwo.
  • vino

 Teraz nie pozostaje mi nic innego jak życzyć Wam… buon appetito!

 

Adresy pozostałych blogów biorących udział w akcji:

Chiny:

Biały Mały Tajfun Baixiaotai – 12 potraw Yunnanu

http://baixiaotai.blogspot.com/2014/11/12-potraw-Yunnanu.html 

 

 

Francja:

Francais-mon-amour – Moje osobiste top 5 kuchni francuskiej

http://francais-mon-amour.blogspot.com/2014/11/moje-top-5-kuchni-francuskiej-w-80.html

 

Love For France – Boeuf bourgignon

http://loveforfrance.majakka.pl/boeuf-bourgignon/ 

Francuskie (i inne) notatki Niki  –  Kuchnia francuska – moja osobista lista “pięciu przebojów”

http://notatkiniki.blogspot.com/2014/11/kuchnia-francuska-moja-osobista-lista.html

 

Hiszpania:

Hiszpański na luzie – Czosnek w kuchni hiszpańskiej

http://hiszpanskinaluzie.blogspot.com/2014/11/czosnek-w-kuchni-hiszpanskiej.html

 

Holandia:

Język holenderski – pół żartem, pół serio: Holenderska kuchnia

http://jezykholenderski.blogspot.com/2014/11/holenderska-kuchnia.html

Niemcy:

Blog o języku niemieckim – Dziwne niemieckie dania.

http://languageflirt-de.blogspot.com/2014/11/w-80-blogow-dookoa-swiata-dziwne.html

Willkommen in Polschland – Kuchnia niemiecka a sprawa polska

http://polschland.blogspot.com/2014/11/kuchnia-niemiecka-sprawa-polska.html

Niemiecka Sofa – Kuchnia w Niemczech – przepis na Currywurst

http://niemieckasofa.pl/2014/11/kuchnia-w-niemczech-przepis-na-currywurst/

Norwegia: 

Morskie opowieści (kulinarne)

http://patinorway.blogspot.com/2014/11/141-morskie-opowiesci-kulinarne.html 

 Rosja: 

Rosyjskie Śnadanie “bliny, kawior, Łomonosow http://www.rosyjskiesniadanie.pl/kucharska-sobota/bliny-kawior-lomonosow/

Szwajcaria:

Szwajcaria moimi oczami – Tradycyjne potrawy w poszczególnych kantonach Szwajcarii.http://szwajcarsko.blogspot.com/2014/11/tradycyjne-potrawy-w-poszczegolnych.html

Szwajcarskie Blabliblu – Co można zrobić z sera?

http://szwajcarskie-blabliblu.blog.pl/2014/11/25/co-mozna-zrobic-z-sera/

 

Szwecja:

Szwecjoblog – Szwedzka kuchnia? Szwedzkie kuchnie!http://szwecjoblog.pl/2014/11/szwedzka-kuchnia-szwedzkie-kuchnie.html

Wielka Brytania: 

English-at-Tea – Kuchnia Anglii moim okiem 

http://english-at-tea.blogspot.com/2014/11/kuchnia-anglii-moim-okiem.html 

English My Way

http://englishmyway.pl/im-dziwniej-tym-lepiej-kuchnia-brytyjska

English-Nook: http://english-nook.blogspot.com/2014/11/w-80-dni-dookoa-swiata-english-cuisine.html

Włochy: 

Wloskielove – Jak Włoszki to robią, czyli czy makaron tuczy? http://wp.me/p4n2x4-b9

Primo Cappuccino – Jak skutecznie obrzydzić sobie Włochy?
http://www.primocappuccino.pl/kuchnia-wloska-obrzydliwe-potrawy/

 

Wietnam: Wietnam.info – Kuchnia wietnamska

 http://www.wietnam.info/2014/11/kuchnia-wietnamska.html

 

 

Aleksandra: kompletnie zwariowana na punkcie Włoch, włoskiego i wszystkiego, co się z włoskim łączy.