Czego nie wiesz o Wiecznym Mieście? Ciekawostki o Rzymie

Czego nie wiesz o Wiecznym Mieście? Ciekawostki o Rzymie

Zapewne wielu z Was było już kiedyś w Rzymie, w Rzymie, który jest moim ukochanym miejscem na Ziemi i najpiękniejszym miastem na świecie. Można godzinami włóczyć  się po ulicach, placach, zaułkach i ogrodach i ciągle odkrywać coś nowego. Nie sposób się znudzić Wiecznym Miastem i nie sposób wiedzieć o nim wszystko. Dlatego dzisiaj chciałam Wam przedstawić wybrane przeze mnie ciekawostki o Rzymie : mam nadzieję, że przynajmniej część z nich będzie dla Was niespodzianką.

  1. Nasoni

W Rzymie znajduje się ponad dwa i pół tysiąca małych żeliwnych studzienek, z których bezustannie wypływa woda zdatna do spożycia (i bardzo smaczna). Mają one wysokość nieco ponad metr i posiadają trzy „dzióbki”, z których płynie woda, a nazywane są nasoni (nosy, nosiska) z uwagi na ich kształt. Zostały wybudowane w połowie XIX wieku, a jedna z pierwszych studzienek powstała na Piazza della Rotonda, przed Pantheonem, gdzie znajduje się do dzisiaj.

https://www.cross-pollinate.com/blog/109/insider-tip-i-nasoni-di-roma/

  1. Kościoły

Rzym jest miastem, w którym znajduje się najwięcej kościołów na świecie – grubo ponad 900. Najpopularniejsze wśród turystów i pielgrzymów są Le Sette Chiese (siedem kościołów), z czego cztery bazyliki papieskie (świętego Piotra, świętego Pawła za Murami, świętego Jana na Lateranie, Matki Bożej Większej), do których dochodzą Bazylika świętego Wawrzyńca za Murami, świętego Sebastiana za Murami (znajduje się przy via Appia Antica, tam gdzie katakumby pierwszych chrześcijan) i świętego Krzyża z Jerozolimy (w którym znajduje relikwia krzyża, na którym umarł Chrystus). Za najstarszy kościół natomiast uważa się Pantheon, za najnowszy – Kościół Matki Chrystusa na Via Cassia.

http://www.wikiwand.com/it/Basilica_di_San_Pietro_in_Vaticano

  1. Sampietrini

Rzymskie ulice wybrukowane są charakterystyczną kostką, która po deszczu robi się bardzo śliska. Kostki te nazywane są sanpietrini lub sampietrini – nazwa wywodzi się oczywiście od Piazza San Pietro, gdzie po raz pierwszy użyto ich do brukowania. Ciekawostką jest fakt, że krzemień na kostkę wydobywany był z jaskiń w pobliżu Colli Albani, pasma wygasłych wulkanów, około 20 kilometrów od Wiecznego Miasta.

http://roma.repubblica.it/cronaca/2014/10/09/news/marino_toglieremo_i_sampietrini_dalle_strade_dove_passano_i_mezzi_pesanti-97708544/

  1. Isola Tiberina

Każdy, kto spacerowal kiedyś brzegiem Tybru, na pewno zwrócił uwagę na maleńką wysepkę, położoną przy Ponte Fabricio. Nazywa się Isola Tiberina, ma długość zaledwie 300 metrów i nie bardzo wiadomo, skąd się wzięła. Jedna z legend opowiada, że gdy umarł ostatni król Rzymu, Tarkwiniusz Pyszny, nienawidzący go mieszkańcy miasta wsypali do rzeki całe zgromadzone przez niego zboże, które utworzyło wysepkę.

http://www.fotoeweb.it/roma/Foto%20IsolaTiberina.htm

  1. Ponte Fabricio

Ponte Fabricio, most tuż obok Isola Tiberina, jest najstarszym rzymskim mostem, który przetrwał w nienaruszonej postaci do dzisiaj. Równie stare są mosty Ponte Milvio i Ponte Sublicio, jednak te oryginalnie zbudowane były z drewna i wielokrotnie przebudowywane. Ciekawostką jest fakt, że most nazywany jest także Ponte quattro capi (most czterech głów) – podobno czterej architekci, którzy odnawiali go na rozkaz papieża Sykstusa V, zostali z niejasnych przyczyn skazani na śmierć poprzez ścięcie głowy. Horacy natomiast twierdził, ze jest to most samobójców, którzy mieli zabijać się skacząc na głowę do Tybru.

https://sv.wikipedia.org/wiki/Pons_Fabricius

  1. Ponte Rotto

Inny ciekawy most na Tybrze to Ponte Rotto (zarwany most), zwany pierwotnie Ponte Emilio. Jest to pierwszy murowany most w Rzymie. Wybudowany w 179 roku p.n.e. miał wyjątkowego pecha, wielokrotnie był niszczony przez powodzie i wielokrotnie odbudowywany. Ostatecznie zniszczony przez gigantyczną powódź w 1589 roku, nie został nigdy zrekonstruowany i do dzisiaj został jedynie jego kawałek, nazywany właśnie Ponte Rotto.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Roma_Rome_(Ponte_Rotto).jpg

  1. Fontanna di Trevi

Każdy zna tę najsłynniejszą fontanną świata(i największą fontannę w Rzymie). Każdy wie, że należy wrzucić do niej monetę, aby mieć pewność, że się wróci do Rzymu, jednak nie każdy wie, że jeśli się wrzuci dwie monety, to znajdzie się miłość, a jeśli trzy – z pewnością wyjdzie się za mąż tudzież ożeni się w ciągu kolejnego roku. W dawnych wiekach natomiast panny, żegnające swoich ukochanych, dawały im do wypicia szklankę wody z Fontanny di Trevi, a następnie rozbijały szklankę – miało to zapewnić im bezpieczny powrót ukochanego do domu.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Fontanna_di_Trevi

  1. Porta Magica

Na Piazza Vittorio Emmanuele, znanym i dużym placu w centrum Rzymu, znajduje się Porta Magica, ostatni kawałek Villa Palombara. Według legendy, Villa Palombara była miejscem sekretnych spotkań przeróżnych uczonych, alchemików, magów i szarlatanów, za drzwiami natomiast znajdowało się laboratorium, w którym odkryto metodę zamiany ołowiu w złoto.

 

 

http://www.prolocoroma.it/la-porta-magica-di-piazza-vittorio-a-roma/

  1. Obelisk

Rzym pełen jest obelisków egipskich, o czym wie każdy, kto oglądał „Anioły i demony”. Nie każdy jednak wie, że w Wiecznym Mieście znajduje się też jeden bardzo współczesny obelisk, wyrzeźbiony w brązie przez artystę Arnoldo Pomodoro, o nazwie „Novecento”. Konstrukcja obelisku, pełna załamań, dziur i zawirowań, ma symbolizować wszystkie zawirowania historyczne i tragedie XX-ego wieku.

http://www.turismoroma.it/cosa-fare/obelisco-novecento

  1. Siedem wzgórz

Jak wiadomo, Wieczne Miasto zbudowano na siedmiu wzgórzach (Awentyn, Palatyn, Kwirynał, Wiminał, Celius, Eskwilin, Kapitol), w roku 753. Jak zapamiętać tę datę? Bardzo prosto, poprzez zdanko: „Na siedmiu wzgórzach pię(ć)trzy się Rzym…”

 

To bynajmniej nie są wszystkie sekrety, nie wszystkie ciekawostki o Rzymie … Można o nich opowiadać i opowiadać, a najlepiej pojechać tam i ujrzeć te ciekawostki na własne oczy. Do czego gorąco Was zachęcam!

Aleksandra: kompletnie zwariowana na punkcie Włoch, włoskiego i wszystkiego, co się z włoskim łączy.