W 80 blogów: słodko, coraz słodziej.

W 80 blogów: słodko, coraz słodziej.

Drodzy Czytelnicy SPA,

Zapraszam na kolejny wpis z cyklu „W 80 blogów dookoła świata”. Jak wiecie, jest to zakrojona na szeroką skalę akcja blogerska, w ramach której w wybranym dniu blogerzy, zrzeszeni w grupie na facebooku, publikują posty na wybrany wcześniej temat. Tym razem temat jest wyjątkowo słodki i bardzo karnawałowy: chodzi, mianowicie, o słodycze.

Już wielokrotnie pisałam takie smakowite posty, m.in.o zuppa inglese, o tiramisù, zabaglione, o słodyczach bożonarodzeniowych i o karnawałowych. Dzisiaj więc postanowiłam opowiedzieć Wam przewrotnie o słodkości, której ja, a zapewne i wielu z Was, n i e chciałoby nigdy skosztować.

2

http://www.deabyday.tv

Ostatnio na facebooku umieściłam zdjęcie tego właśnie przysmaku: gęsta paćka w kolorze ciemnego brązu wyglądała, jak skomentowali drodzy koledzy – blogerzy, jak, cytuję, „kakałko”. Niestety, nie było to kakałko. Było to sanguinaccio dolce, czyli gęsty, przypominający nieco budyń krem, zrobiony z czekolady, mleka, cukru, kakao w proszku i – niestety, niestety – pół litra świńskiej krwi. Podobno najstarszy  i najprawdziwszy przepis na sanguinaccio w ogóle nie mówił o czekoladzie ani o kakao: rozrzedzało się po prostu krew z mlekiem (krew podobno musiała być ciepła: zimna nie miała ponoć takiego smaku), dodawało się cukier, szczyptę soli, goździki, cynamon, zagęszczało się to wszystko mąką i gotowało na parze. Następnie się chłodziło i kto chciał zjeść, to mógł. Dopiero później zaczęto dodawać do krwi i mleka także czekoladę, zapewne po to, by zachęcić do tego niezwykłego przysmaku.

Sanguinaccio jest oczywiście produktem z Południa: niektóre źródła podają, że pochodzi z okolic Neapolu (podobno był często jadany w czasie wojny, zapewne w wersji bez czekolady), inne, że z Bazylikaty, a jeszcze inne, że z Apulii. Trudno dociec. W każdym razie bez wątpienia jada się go głównie w czasie Karnawału.

Faktem jest, że w 1992 roku zakazano sprzedaży świńskiej krwi, więc produkcja prawdziwego sanguinaccio może być nieco utrudniona. Obecnie najczęściej może spotkać ten smakołyk w wersji nie dla wampirów: jest to po prostu mus czekoladowy z mleka i czekolady, z odrobiną wanilii, skórki kandyzowanej i orzeszkami na wierzchu, podany najczęściej w pucharkach. Jednak wszystkie przepisy, jakie udało mi się wygrzebać, mówią jasno, że sanguinaccio bez krwi to po prostu nie sanguinaccio i nie ma takich walorów smakowych jak prawdziwe. I że wobec tego trzeba się postarać i na czarnym rynku zdobyć nieco świńskiej krwi – podobno każdy straci dla sanguinaccio głowę (świnia na pewno).

1

http://www.lucianopignataro.it

Pewną sławę zawdzięcza też sanguinaccio filmowi Benvenuti al Sud: kto oglądał, na pewno pamięta tę scenę, a kto nie oglądał, niech szybko obejrzy.

Uprzedzając pytanie: nie, nie jadłam i nie zamierzam. Ale mój znajomy  z Apulii, który mnie zresztą natchnął do napisania tego artykułu, grozi, że jak tylko przyjadę, to on mnie jeszcze poczęstuje i to tak, żebym się nie zorientowała, co to jest.

Polski przepis na sanguinaccio znajdziecie tutaj, a włoski tutaj.

No to… smacznego!

80blogow

A jakich deserach piszą inni blogerzy? Może mniej krwawo…

CHINY

Mały Biały Tajfun – Yunnańskie desery 

FRANCJA

Français mon amour – Francuskie słodkości  

Blog o Francji, Francuzach i języku francuskim  – Słodki Paris-Brest

Madou en France – Crème brulée bez mleka

 

GRUZJA

Gruzja okiem nieobiektywnym – Orzechowe desery

HISZPANIA

Hiszpański na luzie – Przepis na pyszny i prosty hiszpański placek: coca de llanda z Walencji

IRLANDIA

W Krainie Deszczowców  – Jakimi deserami zajadają się Irlandczycy

KIRGISTAN

Enesaj.pl – Czak-czak, czyli na słodko od Podlasia do Azji Środkowej

NIEMCY

Niemiecki po ludzku – Ulubiony deser  

Językowy Precel – Niemieckie desery i ciasta

ROSJA

Blog o tłumaczeniach i języku rosyjskim – Desery najbardziej popularne w Rosji

STANY ZJEDNOCZONE

Specyfika języka – Amerykańskie pączki z dziurką

TANZANIA

Suahili online – Ulubiony tanzański deser

TURCJA

Tur-Tur Blog – Mój ulubiony turecki deser 

Turcja okiem nieobiektywnym – Kraina lodów

WIELKA BRYTANIA

Angielska Herbata – Słodka kwintesencja brytyjskiej sztuki kulinarnej 

 

 

Aleksandra: kompletnie zwariowana na punkcie Włoch, włoskiego i wszystkiego, co się z włoskim łączy.